Új csúcsra emelkedett januárra a látra szóló és folyószámlabetétek állománya a lakosságnál: egy év alatt 15,4 százalékkal gyarapodott a jegybank által kimutatott mennyiség, és meghaladta a 10 678 milliárd forintot.
Ami viszont különösen figyelemre méltó, hogy a folyószámlabetétek állománya mellett a portfólión belüli súlyuk is soha nem látott magasságokba emelkedett: az év elejére meghaladta a 83 százalékot, miközben 2019 elején még éppen 70 százalék alatt mozgott.
Eközben az éven belüli futamidőre lekötött betétek súlya már éppen eléri a 9 százalékot, az éven túliaké pedig még ennél is alacsonyabb szinten, 7,7 százaléknál jár.
Abban persze, hogy a lakossági számlákon lévő pénz jóval több, mint négyötöde lekötetlenül pihen, lehet szerepük a változatlanul alacsony szinten mozgó lekötöttforintbetét-kamatoknak is.
Igaz ugyan, hogy néhány hitelintézet – részben ügyféltoborzási céllal – rendre érvényben tart lekötött betéti akciókat, az alapeset változatlanul az, hogy minimális kamatokat lehet kapni a lekötések után. A bőven 10 ezer milliárd forintnyi számlapénz nyomán viszont tetemes kamat-, illetve hozamtömegtől esnek el a háztartások, még akkor is, ha figyelembe vesszük, hogy a folyószámlákon tartott pénzek nagy része a napi kiadások fedezését szolgálja.
Annak ellenére, hogy a folyószámlabetétek állománya rekordot döntött januárban, a teljes lakossági portfólió mérete még nem érte el a 2022 februárjában mért, 12 900 milliárd forint feletti csúcsot. Ennek azonban nincs túl nagy jelentősége, hiszen az akkori rekordhoz a 2022 elején érkező, egyszeri kormányzati juttatások – szja-visszatérítés, 13. havi nyugdíj, fegyverpénz – járultak hozzá, amelyek összességében több százmilliárd forinttal dobták meg a lakossági betéti egyenleget. Mindenesetre a teljes lakossági betétállomány már 12 827,2 milliárd forintnál járt januárban, ami jelentős, 12,6 százalékos emelkedés éves alapon.
Ami viszont különösen figyelemre méltó, hogy az utóbbi két évben a devizabetétek állományát fokozatosan leépítették a háztartások: miközben 2023 elején még 2500 milliárd forint közelében járt a – javarészt euróban tartott – portfólió értéke, addig idén januárban már alig haladta meg a 2200 milliárdot. Mindezek nyomán a devizabetétek súlya most valamivel 17 százalék feletti a teljes állományon belül, holott két évvel ezelőtt még bőven 20 százalék felett mozgott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.