BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Három pénzügyi szolgáltatóról mondták ki, hogy tisztességtelenül jártak el

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Fővárosi Törvényszék az elmúlt napokban három elszámolási perben - a Magyar Cetelem Bankkal, az AEGON Magyarország Hitel Zrt.-vel és a Borsod Takarék Takarékszövetkezettel szemben - helyt adott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által a pénzügyi intézményekkel szemben indított közérdekű keresetnek - közölte ma az MNB az MTI-vel.

Az MNB törvényi felhatalmazás alapján azért adott be közérdekű kereseteket, hogy a bíróság állapítsa meg: a perrel érintett 14 intézmény 2010. november 26-át követően közzétett, forint vagy deviza alapúnak nem minősülő deviza hitel- vagy kölcsönszerződéseinél, pénzügyi lízingszerződéseinél alkalmazott általános szerződési feltételeiben (vagy a korábban közzétett ÁSZF-ek ezt követő módosításai) az ügyfelekkel szemben hátrányos egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő kikötések  tisztességtelenek, s ezért érvénytelenek.

Az érvénytelen kikötésen alapuló egyoldalú emelés miatt a pénzügyi intézményeknek elszámolási kötelezettségük keletkezik valamennyi olyan fogyasztóval szemben, akiknél az adott kikötést alkalmazták. Az eljárást tehát az érintett ügyfeleknek nem kell külön kérniük, azokat a fogyasztók nevében indítja el a jegybank.
   
A törvényszék a nem jogerős ítéletekben  teljes egészében érvénytelennek minősítette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közérdekű kereseteiben kifejtett álláspontja szerint tisztességtelen szerződéses kikötéseket.
   
Az MNB korábban adatszolgáltatást kért be valamennyi érintett pénzügyi intézménytől arra vonatkozóan, hogy  sor került-e 2010. november 27. és 2014. július 19. között náluk egyoldalú kamat-, díj- vagy költségemelést eredményező szerződésmódosításra. Ezek alapján a jegybank 16 intézmény esetében döntött a közérdekű per megindításáról. Időközben azonban az MKB-Euroleasing Autóhitel Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. és az MKB-Euroleasing Autólízing Zrt. - más pénzügyi intézmények korábbi példáját követve - úgy döntött: önkéntesen aláveti magát az adott időszakra és hiteltípusokra vonatkozó, a  elszámolásnak. Így a keresetekkel érintett intézmények száma 14-re csökkent.
   
Ha utólagosan - 2016. december 31-ig megindított eljárásában - olyan információ jut az MNB birtokába, amely szerint valamelyik pénzügyi intézmény valótlanul nyilatkozott arról, hogy nem emelt egyoldalúan kamatot, díjat, költséget, a jegybank kötelezni fogja az érintett intézményt a perindításhoz szükséges kivonatok benyújtására, és utólagosan közérdekű pert indíthat ezen piaci szereplővel szemben - közölte az MNB.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.