BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hét pénztár megszűnhet

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Tegnapra kiderült, a maradásról szóló nyilatkozatok összesítése után a 18-ból hét magánnyugdíjpénztár tagsága nem érte el a kétezer főt, ezekre az intézményekre várhatóan végelszámolás vár – derül ki az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) honlapján tegnap közzétett adatokból.

Nem sikerült elérnie a limitet a Dimenzió, az Életút, a Honvéd, a Postás, a Vasutas, a Villamos és a Quaestor magánnyugdíjpénztárainak, ezek tagjaiknak, ha továbbra is pénztártagok szeretnének maradni, valószínűleg át kell majd lépniük egy másik, megmaradó intézménybe. A visszalépések után a magánkasszák korábbi erősorrendje némileg megváltozott. A legtöbb tagja – több mint 19 ezer – az ING-nek maradt, az OTP 17 641 tagjával a második helyre esett vissza, az Aegon pedig csaknem 17 ezer hűséges ügyfelével már csak a harmadik helyen áll.

Az, hogy a 18-ból 11 kassza életképes maradt, annak is köszönhető, hogy a kis pénztárak közül többnél is bőven az országos átlag fölött volt a maradók aránya. A legnagyobb arányban a Dimenzió tagjai közül „szerződtek ki”, 11,4 százalékuk maradna a pénztárban, ez lehet, annak is köszönhető, hogy ez a pénztár a hozamok terén az elmúlt két esztendő egyik legjobban teljesítő intézménye volt. Az 1430 maradó azonban nem elég a pénztár fennmaradásához. A Villamosenergia-ipari Társaságok Nyugdíjpénztárának is csaknem minden tizedik tagja nyilatkozott, de ők is kevesen maradtak a túléléshez. A szintén viszonylag kicsinek számító Budapest Magánnyugdíjénztárat és az MKB Nyugdíjpénztárat viszont megmentették a nagy arányban nyilatkozó hűséges tagok, így folytathatják tovább. A tegnapi összesítés szerint a korábban közölt 102 ezernél kevesebben, csak 97 422-en nyilatkoztak a maradásról. A különbség oka az, hogy a nyugdíjbiztosítónál időközben kiszűrték az érvénytelen, a visszavont és az esetlegesen többszörösen is lekönyvelt nyilatkozatok nagy részét. Az adatok teljes feldolgozása még mindig nem történt meg, így a pontos számok még változhatnak kisebb mértékben – mondta lapunknak Szőke Lovas Zsuzsa, az ONYF sajtótitkára.

Bár a számítások szerint elsősorban azoknak érte meg maradni a pénztárakban, akik már hosszú szolgálati időt szereztek, és viszonylag magas a számlaegyenlegük, az állami nyugdíjrendszerből kiszerződők nagy része fiatal, több mint kétharmaduk negyven év alatti. Ők döntő többségükben pályakezdőként kötelezően léptek be a kasszákba, és sokuknak valószínűleg az állami nyugdíjhoz szükséges minimális szolgálati idejük sincs meg. A férfiak közül többen nyilatkoztak a maradásról, tíz jövőbeni pénztártag közül hat az erősebbik nemhez tartozik majd. Ami a földrajzi megoszlást illeti, a maradók több mint fele budapesti vagy Pest megyei, a vidéki lakosok közül Fejér és Győr-Moson-Sopron megyében maradt a legtöbb magánnyugdíjpénztártag.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.