Hivatalos közlemény híján egyelőre nem tudni, mennyi pénzt kap a labdarúgó Magyar Kupa 2022–2023-as kiírásának nyertese. A szerda esti fináléban a másodosztályú Budafok az élvonalbeli Zalaegerszeggel csap össze a 67 215 férőhelyes Puskás Arénában. A sorozat lebonyolításáért felelős sportági szervezet, az MLSZ legutóbb 2019-ben adott hírt az anyagi díjazásról:

a végső győztes négy éve 80 millió forinttal gazdagodott, miközben a csapatok fordulónként növekvő prémiumért játszottak. A továbbjutásért járó bónusz összege akkoriban 400 ezer és 3,2 millió forint között mozgott.

Az Amatőr Kupában kétmillió forint volt a fődíj, a második helyezett pedig egymilliót kapott. Szerettük volna megtudni, hogy idén hogyan jutalmazták a részvevőket, de megkeresésünkre az MLSZ nem reagált.

© Katona Tibor
20201025 ZalaegerszegFotó: Katona Tibor KT Zalai HírlapZTE FC - BUDAFOKI MTE NBI férfi labdarúgó mérkőzés.képen: BABATI BENJAMIN #10 MEDGYES SINAN #2320201025 Zalaegerszeg
Fotó: Katona Tibor KT Zalai Hírlap

ZTE FC - BUDAFOKI MTE NBI férfi labdarúgó mérkőzés.
képen: BABATI BENJAMIN #10 MEDGYES SINAN #23
A Budafok (piros-fekete) és a Zalaegerszeg néhány éve még az első osztályban csapott össze.
Fotó: Katona Tibor / Zalai Hírlap

Így a mostani versenyszabályzatot, azon belül is a kupa díjazása bekezdést vettük alapul, amelyben a következő olvasható:

1. A kupa győztese elnyeri az MLSZ által felajánlott díszes vándorkupát. A győztes a kupát egy évig őrzi.
  2. Az 1–2. helyezést elért csapatok vezetői és labdarúgói éremdíjazásban részesülnek: 1. helyezett 50 db aranyozott érem; 2. helyezett 50 db ezüstözött érem.
  3. A versenykiírásban meghatározott éremmennyiségen felül további érmek nem készülnek.

A szabályzat továbbá azt is kimondja, hogy a kupagyőztes az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) 2023–2024. évi versenykiírásnak megfelelően vesz részt az UEFA versenyrendszerében. Lefordítva: amelyik együttes ma nyer, az selejtezhet a harmadik számú kontinentális sorozatban, az Európa-Konferencialigában (EKL). Idén az EKL csoportkörében részt vevő klubok egyenként 2,94 millió eurót (1,11 milliárd forint) kaptak, a győzelemért 500 ezer (187,95 millió forint), a döntetlenért pedig 166 ezer euró (62,40 millió forint) járt.

Floridában már letaszították a trónról a leggazdagabb magyart, de az Újpestet azért még megveheti

Trumpot támogatta, DeSantis mögül viszont kihátrált a floridai befektetési guru, aki nem sajnálja a pénzt a republikánusoktól.

Sajtóhírek szerint a 2024–2025-ös idénytől kezdve az európai koefficiensrangsor 16–33. helyezett országának – így a 24. helyen álló Magyarországnak is – a kupagyőztesei már az Európa-ligában (El), ott pedig az első selejtezőkörben startolhatnak, vagyis az MK-győztes hamarosan egy polccal feljebb kerülhet. Csak összehasonlításképpen, az El csoportkörében szereplő egyesületek 2022-ben minimum 3,63 millió euróval (1,36 milliárd forint) voltak beljebb.

A 19.30 kezdődő Magyar Kupa-finálé kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a mérkőzés valamennyi – például jegyértékesítésből, stadionban elhelyezett reklámokból, marketingtevékenységből származó – bevétele az MLSZ-t illeti, miként a rendezésével, lebonyolításával kapcsolatos valamennyi költség – ideértve a játékvezetőket és ellenőröket – is a szövetséget terheli.

A helyszínen már nem lesz jegyértékesítés, mostanáig azonban több mint 20 ezer darab belépőt adtak el a 83. Magyar Kupa ma esti döntőjére.
Fotó: Illyés Tibor / MTI

A meccsre előzetesen több mint 20 ezer jegy kelt el. A belépőket – elhelyezkedéstől függően – 2500–5500 forintért árulták online, a stadionban viszont egyáltalán nem lesz helyszíni értékesítés.

Ami a játékoskeretek összértékét illeti, a ZTE 6,53 millió (2,45 milliárd forint), a Budafok 2,75 millió eurós (1,03 milliárd forint) állománnyal rendelkezik. A zalaiak legpiacképesebb játékosa, a 22 éves védő, Mocsi Attila 750 ezer eurót (281,79 millió forint) ér, a budafokiaké, a 31 esztendős támadó, Kovács Dániel pedig 225 ezret (84,54 millió forint).

A nyilvánosan elérhető adatok alapján az egerszegiek 2022-ben 1 529 456 000 forint nettó árbevételre tettek szert, a személyi jellegű ráfordításaik 1 268 995 forintra rúgtak, az adózott eredményük 54 113 000 forint lett. A BMTE nettó árbevétele tavaly 604 338 000 forint volt, a személyi jellegű ráfordításai 569 095 000 forintot tettek ki, az adózott eredményét mínusz 36 709 000 forintban rögzítették.

A fentiekből jól látszik, hogy mindkét klubnak igencsak jól jön az a pénz, amelyet a kupában kerestek, keresnek – már ha egyszer kiderül, mennyit.