A hitelkártya egyszerűen pompás dolog. A kibocsátó bankok számára.
Az ügyfelek boldog felelőtlenséggel költik el még meg sem kapott pénzüket, a hitelintézetek pedig gondoskodnak arról, hogy a végül befolyó summa kisebb gondot jelentsen. (Nagy pénz, nagy teher - szól a mondás.)
A Széchenyi-hitelkártyánál az eddig megismert feltételek alapján nem ez a helyzet. A pénzintézetek ugyanis ebben az esetben - legalábbis most úgy tűnik - nem tehetnek szert a megszokott díj-, jutalék-, sőt még kamatbevételre sem. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy kár lenne a bankokat félteni vagy pláne sajnálni. A konstrukcióban végül részt vevők (hová morzsolódtak le vajon a többiek?) között található a Postabank, az OTP és a Magyar Külkereskedelmi Bank. Az állam kezében levő Postabanknál a tulajdonosi elvárások nyilvánvalóan erőteljesen megelőzik a jövedelmezőségi szempontokat. A másik két pénzintézetnél pedig egyéb tényezők (például a jó kormányzati kapcsolatból adódó üzleti lehetőségek) is jelentős súllyal eshetnek a latba. (Csak emlékeztetőül: az, hogy az OTP Bank egyik leányánál vezető szerepet adott Simicska Lajosnak, többek között a jelzáloglevél-piac felszabadításával bőven megtérült.)
Az állam az előbbiek alapján tehát valóban jót tett valakivel. De kivel is? A kártyához kapcsolódó csekély hitelkeret még a mikrovállalkozások számára sem jelenthet valódi üzleti segítséget. Elméletileg tehát a Széchenyi-plasztik elsősorban a napi likviditási gondokkal küzdők megélhetését segítheti.
Jó ötlet. Megyek is megvenni azt a méregdrága cipőt, az állam úgyis kihúz a bajból. Csupán arra kell vigyáznom, nehogy időzavarba kerüljek.
B. Varga Judit
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.