Gazdasági stabilitás
Hegedűs Miklós
A GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója
"A magyar gazdaság nagy problémája, hogy nemcsak a növekedés lassult le, hanem a beruházások száma is csökkenést mutat. Sokan talán nem is emlékeznek rá, de tavaly ősszel is elfogadott egy beruházásélénkítő programot a kormány, de az meglehetősen semmitmondó volt, s új eszközöket nem igazán villantott fel. Érdemleges változást jelenthetne adókedvezmények adása, vagy a leírások gyors lehetősége. Ugyanakkor a kormány a jelentős államháztartási hiány miatt nem igazán kurtíthatja meg a költségvetés bevételi oldalát. Gondoljunk csak arra, hogy a közeljövőben milyen jelentős kiadást jelent a kismamáknak visszamenőlegesen járó pénz, vagy az aszálykárok enyhítése. A kül- és belföldi befektetők megnyerése szempontjából fontos, hogy az ország gazdasága stabil képet mutasson, s a forintárfolyammal kapcsolatos, az MNB és a kormány között feszülő ellentéteket sikerüljön elsimítani."
Növekvő bérek
Horváth István
A Kontavill Legrand Rt. vezérigazgatója
"Az elmúlt időszakban nemcsak a köz-, hanem a versenyszférában is jelentősen növekedtek a bérek, s ez versenyhátrányt jelent a külföldi befektetőkért vívott harcban a környező országokkal szemben. A politikai stabilitás s a viszonylag kíméletes adóterhek mellett ugyanis korábban sokat nyomott a latban, hogy Magyarországon kedvezőek voltak a bérek. Ezeket a paramétereket a környező országokban is teljesítették, így nekünk valami újat kell kitalálni. Célzott ajánlatokkal kellene megkeresni azokat a potenciális befektetőket, akiket a kormány szeretne Magyarországra csábítani. Az idetelepülő külföldi befektetők a beszállítói kör szélesedéséhez is hozzájárulnának. Problémát jelent, hogy a már meghirdetett programokra - például a Smartra - többszörös a túljelentkezés, s a keretek meglehetősen szűkösek. A kis- és középvállalkozásoknak sok esetben gondot jelent egy-egy pályázati anyag elkészítése. Ezért szükség lenne, hogy ehhez segítséget kapjanak."
Részeredmények
Kassai Róbert
Az IPOSZ közgazdasági alelnöke
"Csak részeredményeket várok a kormány beruházásösztönző programjától. Az mindenképpen kedvezőtlen, hogy az első négy hónapban mindössze nettó 39 millió euró külföldi működőtőke érkezett az országba. Ez vélhetően több tényezőnek köszönhető. A világgazdasági recesszió még mindig tart, erre nincs hatása a kormánynak. A kedvezőtlen helyzethez azonban hozzájárult a kormány gazdaságpolitikájában tapasztalható bizonytalanság, s az is, hogy Magyarország drága ország lett. Ezeken viszont a kormány is változtatni tud, s olyan kedvezményeket adhat befektetőknek, amivel növelhetjük versenyképességünket a régióban. A statisztikák szerint visszaestek az állami, vállalati beruházások, s a lakossági megtakarítások is. A hazai beruházásokat hosszú távú kedvezményes hitelekkel, a Széchenyi-terv kibővítésével lehetne élénkíteni, s fontos lenne, hogy ezekhez a lehetőségekhez könynyebben lehessen hozzájutni. "
Kedvező hitelek
Antalffy Gábor
Az Kisosz ügyvezető elnöke
"A külföldi példák azt mutatják, hogy az üzleti célú beruházások élénkítésének egyik módja a kamatcsökkentés. Fontos, hogy a külföldi befektetők azt lássák, az országban pénzügyi stabilitás van. A forint körüli viták pénzügyi bizonytalanságot sugallnak, s ezért fontos, hogy az illetékesek intézkedéseiket jól kommunikálják a világ felé. Hosszú távú pénzügypolitikára s egyértelmű kormányzati kommunikációra van szükség. A kisvállalkozók úgy tartják, hogy akkor érdemes belevágni egy beruházás megvalósításába, ha számítani lehet arra, hogy a befektetés három-négy éven belül megtérül. Fontos szempont az adóterhek csökkentése, az adminisztráció egyszerűsítése, s az, hogy a vállalkozók hogyan tudják költségeiket elszámolni. A beruházások megvalósítását döntően befolyásolja az, hogy a vállalkozók viszonylag egyszerűen hozzá tudjanak jutni hosszú távú, alacsony kamatozású hitelekhez. "
Fontos a környezetvédelem
Beluzsár András
A Jászberényi Aprítógépgyár Rt. vezérigazgatója
"Cégünk kilencven százalékban nyugat-európai gépgyáraknak szállít. Ezért számunkra létkérdés, hogy folyamatosan tudjuk fejleszteni. Amennyiben technológiai beruházásainkat nem tudjuk megvalósítani, úgy fennáll a veszélye annak, hogy versenyképességünk romlik. Csak a folyamatos fejlesztéssel lehet csökkenteni az élőmunkaigényt. Ugyanakkor a fejlesztéshez szükséges forrásokat nem könnyű előteremteni, hiszen ismert, hogy a gépiparban már elég hosszú ideje tart a világgazdasági recesszió. Az éles verseny kedvezőtlen hatással van a kialkudható árakra és az eredménytartalomra. A kormányzat adókedvezményekkel, kedvezményes hitelekkel segítheti a beruházások megvalósítását. Cégünknek gondot jelent, hogy magyar mércével mérve nagyvállalatnak számít, így a kis- és középvállalkozásoknak adandó kedvezményeket nem tudjuk kiaknázni. Kiemelten kellene kezelni a környezetvédelmi beruházások támogatását."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.