BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan értékeli a tervezett adóváltoztatásokat?

A vállalkozók tartanak attól, hogy jövőre növekedni fognak az adóterhek, s ez kedvezőtlenül hathat a cégek versenyképességére. A koncepció nem végleges, s a cégvezetők nehezményezik, hogy a gyakori változtatások miatt nem lehet hosszú távra tervezni.
2003.09.05., péntek 00:00

Hegedűs Miklós

A GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója



Növekvő adóteher



"Jövőre megtörik egy kedvező trend - az elmúlt években összességében csökkent az adóteher - 2004-ben ugyanis várhatóan növekszik az adóelvonás. Az állami elvonás növekedése miatt a jövő év nem tűnik könnyűnek, s hogy ezt az időszakot a legkisebb társadalmi megrázkódtatással éljük túl, szükség lesz arra, hogy a különböző érdekvédelmi szervezetek értelmes kompromisszumot kössenek az állammal. Ismert, hogy az elmúlt hónapokban az MSZP és az SZDSZ között éles vita dúlt a személyi jövedelemadó csökkentéséről. A várható, csak gesztusértékű csökkentés oka, hogy az államháztartási hiány nagyobb mértékű mérséklést nem tesz lehetővé. A pótlólagos forrásokat nem sikerült megtalálni. Az ellensúlyozásként felmerülő új adónemek bevezetése pedig nem jelenthet megoldást, hiszen több társadalmi csoport érdekét sértené, amit a kormány nem vállalhat fel. 2002-2003-ban erőteljes nettóbér-kiáramlás volt, s kívánalom, hogy jövőre a GDP-növekedésnél kisebb mértékű reálkereset-emelkedés valósuljon meg."



Dunai György

A Betonút Rt. elnök-vezérigazgatója



Bizonytalan helyzet



"Egyelőre nincs pontos információm arról, hogy az adóváltozások hogyan érintik majd cégünket, hiszen a teljes koncepció még nem ismert. Szinte naponta röppennek fel hírek arról, hogy milyen mértékben változnak az áfakulcsok, hogyan módosul az szja-tábla, illetve milyen új adónemeket kíván bevezetni a kormány. Másnap megjelenik a cáfolat, ami azt jelzi, hogy ezen a területen nagy a bizonytalanság, s így a vállalkozásoknak meglehetősen nehéz hosszú távra tervezniük. Ez pedig fontos szempont, cégünk például folyamatosan készít tendereket, s egy-egy pályázat elkészítésénél fontos szempont, hogy előre tudjuk, hogyan alakulnak majd a költségeink. Amennyiben az adóterhek növekednek, azt be kell építenünk az árainkba. Jó lenne, ha az adótörvényt - természetesen alapos előkészítés után - úgy fogadnák el, hogy azt legalább öt évig ne lehessen megváltoztatni. Úgy vélem, hogy a gazdaságban a kiszámíthatóság az egyik legnagyobb érték."



Kassai Róbert

Az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) alelnöke



Elhibázott gazdaságpolitika



"Azt örömmel fogadták tagjaink, hogy a személyi jövedelmadó csökkeni fog, ugyanakkor naponta röppennek fel hírek arról, hogy milyen új adónemeket kíván bevezetni a kormány. Igaz az is, hogy utána rendre következik a cáfolat, miszerint a megjelentek csak rémhírek. Úgy vélem, hogy ez nem jó taktika, s ezzel kapcsolatban az embernek - gondolva korábbi korokra - meglehetősen rossz emlékei vannak. Az azonban bizonyosnak látszik, hogy az adóterhek jövőre növekedni fognak, s a megszorító intézkedések az állampolgárok többségét kedvezőtlenül érinti. A növekvő árak miatt a lakossági vásárlóerő csökkenni fog, s ez semmiképpen sem kedvező annak a szektornak, mely jelentős forgalmat bonyolít le a szolgáltatásban is. A nagyobb állami elvonásra azért van szükség, mert a kormány a költségvetési hiányt csak belső forrásból próbálja pótolni. A tetemes költégvetési hiány a kormány elhibázott gazdaságpolitikájának a következménye."



Vonnák Sándor

A Tetőcentrum Kft. ügyvezető igazgatója



Romló versenyképesség



"Radikálisan át kellene dolgozni az egész adórendszert, s szükség lenne arra is, hogy a vállalkozók tudják, az még három év múlva is érvényes lesz, s annak megfelelően tervezhessék üzletmenetüket. Az a tapasztalatom, hogy az adókoncepció kidolgozásánál a vállalkozói érdekképviseletek véleményét nem veszik figyelembe. Úgy tűnik, hogy jövőre növekedni fognak az adóterhek, s megfigyelhető, hogy amennyiben az egyik adónem mértéke csökken, akkor a másikat a duplájára növelik. Sajnos mégsem ez a vállalkozók legnagyobb problémája. Jövőre az uniós csatlakozást követően erősödni fog a konkurenciaharc, s számítani kell arra, hogy még több külföldi építőipari cég keres majd munkát a magyar piacon. Félő, hogy a lakossági vásárlóerő is csökkeni fog. Az építőanyag-gyártók, kereskedők folyamatosan jelentik be áremelésről szóló híreiket, s az már most látható, hogy azt nehéz lesz tovább hárítani a megrendelőinknek, így romló eredményességgel kell számolni."



Kun Mihály

A Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt. vezérigazgatója



Növekvő bérköltségek



"Jó lenne, ha több információval rendelkeznénk arról, hogy az áfakulcsok hogyan alakulnak jövőre. Az agrárcégek számára ez azért is különösen fontos, mert a mezőgazdasági termékek a kedvezményezett körbe tartoznak, s kérdés, hogy ez változatlan marad-e. Ellenkező hírek keringenek arról is, hogy a 25 százalékos áfa csökken-e 23 százalékra, s emelkedik-e a jövedéki adó. Úgy gondolom, hogy a bizonytalanság a legrosszabb állapot, s még a biztos rossz is jobb. A legfontosabb, hogy a gazdálkodószervek hosszú távon tudjanak tervezni. Az szja-ról szóló vitáról sokat lehetett hallani az elmúlt időszakban, de a cégek számára, úgy vélem, a szja alakulásánál is fontosabb, hogy milyen költségek rakódnak a bérekre. A dolgozók számára sem közömbös a jövedelemadó mértéke, nem mindegy, hogy mennyi pénzt kapnak kézhez. Nem lehet elfeledkezni a helyi adókról sem, s nem jó gyakorlat, hogy annak mértékét a forgalom s nem a nyereség után állapítják meg. "



Jövő heti kérdésünk: Mekkora áremelkedésre számít jövőre? Írja meg válaszát honlapunkon (www.vg.hu)!



Mit kellene inkább megadóztatni?



2003. augusztus 28. és szeptember 4. között 332 leadott szavazat

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.