Pontosabb szabályozás
Székely György
A GKM Turisztikai
Hivatalának vezetője
"Az utaztatókra vonatkozó mindkét kormányrendelet előkészítésénél az EU-normák átvétele, illetve a vállalkozások versenyképességének javítása volt a cél. Ennek fényében nagyon fontosnak tekinthető az utazási szerződésről szóló kormányrendelet azon pontja, amely a korábbinál pontosabban szabályozza az utazási irodák felelősségét. Így az utazási vállalkozások nem tehetők felelőssé olyan hiányosságok miatt, amelyek harmadik félnek tulajdoníthatók, illetve a vis maior esetekért sem. Ugyanígy az utaztatók szempontjából előrelépés, hogy ha az utazó lemondja a programot, akkor az utazási iroda nemcsak a költségeinek, de a keletkező kárnak a megtérítésére is kötelezhető. A kárigényt a cég a részvételi díj százalékában meghatározott átalány formájában állapíthatja meg. Fontos előrelépés az utazási csomag fogalmának pontosítása, illetve a belföldi utaztatók kauciójának bevezetése."
Pluszteher
Molnár Gabriella
A MUISZ elnöke,
a Blaguss Utazási Iroda ügyvezetője
"Bár a kiutaztató cégek egy része számára plusz anyagi terhet jelent a kaució megemelése 2 millió forintról 4 millióra, erre már az utazók érdekében volt szükség. Káresetnél a kétmillió forint - a programok árait figyelembe véve - már nem jelent biztonságot. Újdonság és belföldi utazásokat szervezőknek jelent némi többletterhet az, hogy az EU-előírásoknak megfelelően a belföldi utazásszervezés is kaucióköteles lett. Azonban a vagyoni biztosíték mértéke ez esetben mindössze a tervezett forgalom 3 százaléka, ami elviselhető mértékű az irodák számára. Hátrányos az irodáknak a rendelet azon kitétele, hogy az utas lemondás esetén csak a befizetett előleg erejéig kötelezhető fizetésre, és nem a szerződött részvételi díj arányában, ugyanakkor az utazási irodát külföldi szolgáltatói felé szigorú fizetési kötelezettség terheli, tehát adott esetben akár súlyos veszteség is érheti az utas lemondása miatt."
Előnyös változások
Békefi Veronika
A Neckermann
Utazási Iroda
ügyvezető igazgatója
"A cégek számára fontosak a januártól érvényes jogszabályi változások, hiszen ezek többsége erősíti az érintettek piaci pozícióját, csökkenti hátrányukat az EU-országok cégeivel szemben. Egyes változásoknak forintban is kifejezhető előnye is van. Így például fontos az utazási csomag fogalmának meghatározása, hiszen ez után jelentős az áfakötelezettség. Így közvetlen anyagi vonzata is van annak, hogy milyen szolgáltatásokból áll az utazási csomag. Ugyancsak lényeges elem, hogy már az utaztatókat is megilleti az elállás lehetősége, természetesen indokolt esetben. Például történhet a célországban olyan esemény, ami önhibáján kívül erre készteti az utaztatót. Ilyen lehet például - amelyre a közelmúltban már volt példa - egy légitársaság csődje. Ehhez kapcsolódóan pontosítja a jogszabály a társasutazás fogalmát, ami lehetőséget biztosít az utazásszervezőnek, hogy előre meghatározza ennek létszámát."
Tájékoztatni az utasokat
Molnár Judit
Az OTP Travel
ügyvezető igazgatója
"Mára az OTP Travel az egyik legjelentősebb belföldi forgalmat bonyolító utazási vállalkozás lett, hiszen tavaly e tevékenységből 180 millió forint bevételük volt. Így a céget e szempontól érinti a januártól bevezetett 3 százalékos kaució. Ennek csak az EU-csatlakozás miatt van jelentősége, de a napi munkában kevéssé. Belföldön kisebb az utasok kockázata, mint egy külföldi charterút esetében. Ennek a biztosítéknak a meglétét május 31-ig kell igazolni, ám ez a cégnek nem fog gondot okozni. Több szempontból is kedvező, hogy ma már az utaztatóknak - jogszabályban is meghatározott kötelezettség - nagyobb figyelmet kell fordítaniuk az utasok tájékoztatására, pontosabb információkat kell adni, illetve egy állandóan hívható ügyeleti számot kell biztosítani. Ez fontos előrelépés, hiszen bármilyen gondosan szervezik is meg az utat a cégek, bármikor előfordulhat olyan eset, amikor segítségre van szükség."
Erősödő kínálat
Gál Pál
Az IBUSZ
vezérigazgató-
helyettese
"A mostani jogszabályi változás elsősorban - nagyon helyesen - az utasok érdekeit tartja szem előtt. Így ma már fontos a belföldi utazások biztosítása is, aminek szükségességét az élet igazolta. Elméletben igaz, hogy könnyítést jelenthet a cégek számára a változások egy része, ám a gyakorlatban ennek nem várható hatása. Ami a reklamáció kezelését illeti - ami valóban könnyítés -, ez nem elsősorban jogi és nem is anyagi, inkább kereskedelmi kérdés. Így az, hogy az új szabályozás jelent-e valami pozitívumot a cégeknek, a gyakorlatban dől el. Az utas elégedettségének megszerzése, a felmerülő problémák kezelése befektetésnek tekinthető. Ugyancsak más értelmezést kap cégszempontból az utazási csomag pontosítása, hiszen ez inkább adózási, mintsem szakmai kérdés. A következő évek izgalmasak lehetnek, hiszen újabb külföldi tour operatorok jelenhetnek meg Magyarországon."
Ez részben szigorítást, részben enyhítést is jelent a hazai utaztatók számára, míg egyes módosítások az utazók védelmét szolgálják. A cégek egy része erősödő konkurenciára számít a csatlakozást követően. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.