BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi legyen a kormányzati negyed területével?

Az év elején robbant a politikai bomba: a kormány „megállította” a kormányzati negyed beruházását. Még ma sem tudja senki, mi lesz a projekt sorsa, de az tény, hogy valamit kezdeni kell a kiszemelt területtel. Jelenleg az ötletelés szintjén tartanak az érintettek, konkrét elképzelésekről még nem tárgyalnak.
2008.01.18., péntek 00:00

Bajor Zoltán. Terézváros alpolgármestere. Park kellene. „A legjobb megoldás az lenne, ha a területen egy parkot építenének, hiszen Terézvárosban nagyon kevés a zöld felület, de tisztában vagyok vele, hogy ennek semmi realitása nincs. Ezért azt remélem, hogy a tulajdonos, a magyar állam olyan ingatlanfejlesztést hajt végre, amely rehabilitálja a környéket, és a hatodik kerületi lakosok számára is elfogadható. Ehhez az önkormányzat a szabályozási terv elfogadásával, a hatósági feladatok elvégzésével minden segítséget megad, azt ugyanis mindenképp el kellene kerülni, hogy konzerválódjanak a jelenlegi állapotok, megmaradjon ez a seb Terézváros testén. A Westend II.-t pedig csak abban az esetben szabad megépíteni, amennyiben a szükséges infrastrukturális – elsősorban közlekedési – fejlesztések megvalósulnak.”


Janesch Péter. A tervpályázat nyertese. Módosítás. „Miután a kormányszóvivő a beruházás meg- s nem leállításáról beszélt, Kengo Kumával együtt reménykedünk abban, hogy későbbi határidővel, kissé megváltozott tartalommal, de elkészül a kormányzati negyed. Mi sem kaptunk semmilyen értesítést, ezért továbbra is elvégezzük a szerződésben ránk rótt feladatokat. Ha viszont mégsem valósul meg, de a tulajdonos továbbra is irodakomplexumot szeretne oda építtetni – s nem például kulturális jellegű intézményt akar vagy az állatkert bővítését –, akkor az lenne a legjobb, ha a nemzetközi tervpályázaton győztes terveink és szerződésünk módosításával valósulhatna meg az ingatlanfejlesztés, hogy ne kelljen új pályázatot kiírni. Azt azonban el kellene kerülni, hogy PPP-beruházás címén próbálják megkerülni a közbeszerzési eljárást.”


Ikvai-Szabó Imre. Főpolgármester-helyettes. Közfunkciós épület. „A Fővárosi Önkormányzat a keretszabályozási terv december 20-i elfogadásával lehetővé tette a terület jobb beépíthetőségét, a terézvárosi önkormányzat pedig hamarosan dönt a részletszabályokról. S bár a kormányzati negyed eredeti terve meghiúsult, azt eredményként könyvelhetjük el, hogy az ingatlan jelentősen felértékelődött. Az a véleményem, hogy közberuházás keretében többfunkciós, de mindenképp közfeladatokat ellátó exkluzív épületegyüttest kell oda építeni. Erről már megkezdődtek az egyeztetések a kormány képviselői, a főváros és a hatodik kerület vezetői között, de konkrét javaslatokról jelenleg nem tudok beszámolni. Persze az is nagyon lényeges kérdés, hogy a tárgyalásokba újra bekapcsolódik-e a Westend II. beruházója, a Pólus Holding.”


Tarlós István. A Fidesz fővárosi frakcióvezetője. Kapkodás. „A kormányzati negyeddel is épp az volt az egyik legnagyobb probléma, hogy kapkodva, alapos átgondolás nélkül, rosszul előkészítve, irreális követelményeket támasztva vágtak bele a beruházásba, így nem véletlen, hogy ez lett a sorsa. Komoly kudarcot szenvedett el a kormány, ráadásul milliárdokat dobott ki az ablakon. Ezért én nem szívesen ötletelnék, az lenne a legjobb megoldás, ha arra írnának ki pályázatot, hogy mi legyen a területtel. A legjobb, legértelmesebb s – ami talán a legfontosabb – műszaki és pénzügyi szempontból is megvalósítható elképzelést kellene végrehajtani. Biztosan sok jó javaslat érkezne, s azt sem zárom ki, hogy mégis kormányzati negyed épüljön itt. Persze csak ha reális műszaki tartalommal, reális áron és reális határidővel valósul meg.”


Jutasi Zoltán. A KÉSZ Holding Zrt. vezérigazgatója. Irodaépület. „Először is nagyon szívesen megépítenénk azon a területen a kormányzati negyedet. Mint már korábban is elmondtam, s ezt most is fenntartom, műszaki, szakmai és gazdasági szempontból is megvalósítható lett volna a projekt. Úgy gondolom egyébként, hogy a kijelölt terület elhelyezkedése, infrastrukturális adottságai révén ideális irodakomplexum létrehozására. Szerintem a kereskedelmi jellegű hasznosítás kevésbé lenne célszerű, mégpedig a Westend közelsége miatt. Bár felvetődött annak a lehetősége is, hogy parkosítsák a területet, amely kétségkívül jótékony hatással lehetne a belváros levegőjére, üzletileg nem lenne ésszerű döntés. Nem szabad megfeledkezni ugyanis arról, hogy a terület megvásárlására hétmilliárd forintot fordított a kormány.”

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.