Nem véletlen a népmesei felütés, ugyanis jelenleg az euró bevezetése körüli „vita” olyan, mint a bíró okos leányáról szóló magyar népmese. Beszéljünk úgy az euró bevezetésének témájáról, hogy úgy tűnjön, foglalkoztat minket, de a feltételek, amelyekhez kötjük, lényegében azt sugallják, hogy nem eszik olyan forrón a kását. De miért is lett most hirtelen ennyire felkapott az euróbevezetés témája?
Egyrészt népszavazási kezdeményezés indult az uniós fizetőeszköz bevezetésével kapcsolatban. Mindez elég veszélyes játék – legalábbis politikailag –, még akkor is, ha nem jut el a dolog a népszavazásig, vagy épp eljut, de nem lesz érvényes. Mostanában láthattuk, hogy akár ez, akár az mennyire képes befolyásolni a közvélekedést és a politikai játszmákat. Másrészt pedig a német választások közeledtével egyre több a kérdőjel az európai integráció és az eurózónából eddig kimaradó országok jövőjét illetően.
E helyzetben a hazai döntéshozók nem tehettek mást, mint nyilvánosan kiálltak az euró mellett, meg nem is. A legfontosabbak talán a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) képviselői, utóbbiak közül Nagy Márton alelnök volt, aki lényegében a hátára vette a témát. Ahogy ő fogalmazott: nem az a kérdés, hogy Magyarország bevezeti-e az eurót, hisz az EU-s csatlakozással együtt ezt is vállaltuk, hanem hogy milyen feltételek teljesülése esetén. Természetesen erre a zsigeri reakció az, hogy nézzük meg a maastrichti kritériumokat, és ha azokat teljesítjük, technikai akadály lényegében nincs, és nincs vita sem. A gond, ahogyan az MNB is rámutatott, hogy e kritériumok igazából nem alkalmasak arra, hogy az optimális valutaövezet feltételeinek teljesítéséről mondjanak valamit.
Egy szó, mint száz, a kritériumokat (deficit, államadósság, infláció, kamatráta) már egyre több ország teljesíti a régióban (Csehország, Románia, Magyarország). Ez alapján már nyitva állna az ajtó az ERM II.-be történő belépéshez, ami a valuta stabilitásának kritériuma, tehát az előszoba az euró előtt. Magyarország az összes feltételt teljesíti, még a valuta stabilitását is. Gyakorlatilag, ha 2012 kezdetével beléptünk volna az árfolyamsávba (a rögzített szint +/–15 százalék), azóta is teljesítenénk a stabilitásra vonatkozó feltételt.
Akkor miért nem rohan mindenki az eurózónába? Természetesen azért, mert a legutóbbi válság rávilágított a hátrányokra. Az önálló monetáris politika hiányában nem lehet a sokkokat egyénileg hatékonyan kezelni, pláne ha a sokkok aszimmetrikusak. A feltörekvő gazdaságoknak magasabb egyensúlyi kamatszintre van szükségük, hiszen a felzárkózás miatt nemcsak a GDP, hanem az infláció is gyorsabban nő, ami magasabb egyensúlyi kamatszintet kíván. Az árfolyam-kiigazítás lehetőségének hiánya továbbá versenyképességi problémákat okozhat, ha nagyon eltérő a magországok és a csatlakozó ország helyzete. Végezetül jelentős és tartós fizetésimérleg-hiány halmozódhat fel, ami hosszú távon ismételten kiigazítást tenne szükségessé. Ha példákat szeretnénk találni az elhamarkodott csatlakozásra, Görögország a tankönyvi illusztráció. Ugyanakkor van pozitív eset is, ráadásul a régióból: Szlovákia.
Az ő esetük megmutatta, hogy lehet sikertörténet is a csatlakozás, mindezt pedig úgy, hogy még Szlovákia sem teljesítette azokat a feltételeket, melyeket az MNB szabott a csatlakozáshoz. Utóbbiak között például a 90 százalékos EU-s fejlettségi szint elérése talán a legnyilvánvalóbb kritérium, ami jelzi számunkra, hogy a hazai csatlakozási szándék a gyakorlatban nem komoly. Szlovákia a csatlakozás évében 65 százalékon állt, épp úgy, mint ahogy most Magyarország.
Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a pozitív szlovák példa egyoldalú: a globális válság utóélete miatt mindenki laza monetáris politikában volt érdekelt, így a felzárkózás okozta alapvető reálgazdasági, inflációs és versenyképességi különbségek nem tudtak kiütközni. Meglátásom szerint a magyar gazdaság egyébként jól járhat, ha középtávon bevezeti az eurót, ám most még nem elég érett hozzá a gazdaság. Az MNB szigorú kritériumai alapján pedig a következő húsz-huszonöt esztendőben nem is lesz elég érett. Ez tényleg a „hoztam is ajándékot, meg nem is” tipikus esete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.