A robotok már évtizedek óta velünk vannak, de a tényleges viszolygást mégis azóta váltják ki az emberekből, amikor elkezdtek külsőre hasonlítani hozzánk. Amikor az autógyárakban a futószalagok mellett működő robotkarokra gondolunk, nem szokott felmerülni bennünk, hogy félnünk kellene ettől a géptől. A popkultúra és az uncanny valley jelenség miatt ösztönösen tartunk a gépektől, ha azok hasonlítanak hozzánk. Azonban a humanoid robotok csak gépek, melyektől nem kell félnünk.
A VG Exkluzív új epizódját itt hallgathatják meg.
Az uncanny valley kifejezést magyarul úgy fordíthatnánk, hogy „a borzasztó völgy”. Ez egyébként egy grafikon ívére utal. Ennek a grafikonnak az egyik tengelye azt mutatja, hogy mennyire szimpatikus nekünk egy tárgy, a másik pedig, hogy az adott tárgy mennyire hasonlít egy élőlényre. A grafikon tanulsága, hogy az embernek egy ponton túl kifejezetten ellenszenves lesz egy robot, ha az már túlságosan hasonlít egy élőlényre. Ez a viszolygás abból fakad, hogy ösztönösen élőlénynek érzékeljük a tárgyat, de a tudatunk mégis tisztában van vele, hogy az adott dolog nem él, és ez az ellentmondás okoz egy rossz érzést.
Pont emiatt az ellenérzés miatt nem lépnek át a robotgyártók egy határt, és nem kezdenek el még élethűbb gépeket gyártani. Az Infuze Robotics ügyvezetője arra a kérdésre, hogy miért készülnek humanoid robotok, ha az emberek félnek tőle, azt válaszolta, hogy a praktikum miatt. Körömi János úgy fogalmazott, hogy a mozgás tekintetében a természet megalkotta a legideálisabb megoldást, így a robotok felruházása kezekkel vagy lábakkal abban segít, hogy hatékonyabban tudjanak dolgozni. Felhívta rá a figyelmet, hogy az ember a munkakörnyezetét saját magához alakítja, így egy olyan robot, amely hasonlít ránk, hatékonyabb munkát tud végezni.
Körömi János kiemelte, hogy ezek a robotok csak vázak, amelyeket az ember irányít. Érdekesebbé akkor válik ez a történet, ha a gépet felszereljük a mesterséges intelligenciával (MI). Egy ChatGPT például könnyen telepíthető az Unitree G1 humanoid robot szoftverére. Azon sem érdemes megrökönyödni, ha robotokat mesterséges intelligenciával szerelnek fel, hiszen akárcsak a gépeket, az MI-t is emberek alkották és programozták, és csak arra képesek, amit az ember lehetővé tesz a számukra.
A korábbi podcastjeinket itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.