BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Keményíti álláspontját a CDU

A CDU tegnap elfogadott programtervezete a vártnál keményebb álláspontot hangoztat a bevándorlás kérdésében. A "Németországban iránymutató kultúrához" való igazodás kimondásával a párt ugyanakkor félre tudta tenni a külföldiekkel szembeni elvárásokkal kapcsolatos korábbi vitáit.

A CDU liberálisabb kereszténydemokratáinak nem tetszik, hogy a pártnak a bevándorlási és beilleszkedési politikáját kifejtő programtervezete a bajor testvérpárt, a CSU hangjához igazodik. Peter Müller Saar-vidéki miniszterelnök bírálta Friedrich Merzet (CDU), az uniós frakció vezetőjét az "iránymutató kultúra" kifejezés alkalmazásáért, amely a hangnem élesedésének jele. Ő nem használta volna ezt a kifejezést -- mondta a Süddeutsche Zeitung szerint, és népszavazást javasolt a bevándorlás kérdéséről.



CDU-körök szerint a saját pártjuk egyes áramlataira és a CSU-ra tekintettel vették vissza a szövegbe a kifejezést. Stoiber CSU-elnök helyeselte, hogy a CDU ragaszkodik a kifejezéshez. Pártja müncheni elnökségi ülésén hibának minősítette a kifejezésről való lemondást.



Stoiber szerint a menedékre való egyéni alapjogot intézményi garanciává kell átalakítani. Ez azt jelenti, hogy módosítani kell az alkotmány vonatkozó részét, aminek következtében a menedékjogot kérők hátrányt szenvednének. A kormánypártok ellenzik az alaptörvény ilyen értelmű változtatását.



Müller és Bosbach frakcióvezető-helyettes kihúzta az inkriminált kifejezést, de Merkel pártelnök és Merz frakcióvezető pénteken ismét helyreállította az eredetit -- írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Müller szerint természetesnek kell lennie, hogy a tartósan Németországban élő idegenek elfogadják a felvilágosodás, a humanizmus és a kereszténység európai hagyományait. Az "iránymutató kultúra (Leitkultur) Németországban", nem pedig "iránymutató német kultúra" áll a szövegben, amely Meyer CDU-főtitkárjelölt szerint ösztönzést adna a nemzet és a hazafiság fölötti hasznos vitának.



A kormány ismét bírálta ezt a kultúrafogalmat. Gerhard Schröder kancellár szerint a németek és nem németek közötti békés együttélésnek három kritériuma van: aki Németországban akar élni, annak tiszteletben kell tartania az alkotmányt, a törvényeket, és tudnia kell németül.


A német ellenzék bevándorlási vitája A CDU tegnap elfogadott programtervezete a vártnál keményebb álláspontot hangoztat a bevándorlás kérdésében. A "Németországban iránymutató kultúrához" való igazodás kimondásával a párt ugyanakkor félre tudta tenni a külföldiekkel szembeni elvárásokkal kapcsolatos korábbi vitáit. VG-összefoglaló-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.