Jelenleg túlságosan sok EU-polgár megy nyugdíjba az átlagosan 65 év törvényes korhatár előtt -- vetíti előre az EPC hamarosan közzéteendő jelentésének megállapítását a Reuters. A tagországok kormányzati és jegybanki szakértőiből álló testület becslése szerint a jelenlegi rendszer fennmaradása esetén 2030-ig átlagosan 4-5 százalékkal nőne a tizenötök GDP-arányos "nyugdíjszámlája". A legrosszabb helyzetben lévő tagállamokban, például Spanyolországban a szakértők szerint akár 8 százalékos GDP-arányos pluszkiadás is várható.
Azon tagországok -- például Nagy-Britannia --, amelyek már évek óta különböző nyugdíj-előtakarékossági konstrukciók igénybevételére ösztönzik a munkavállalókat, viszonylag kisebb pluszteherrel kénytelenek szembenézni. A francia és olasz kormány ugyanakkor a következő választásokig nem szeretne nagyszabású reformokat életbe léptetni, Németországban pedig még parlamenti jóváhagyásra vár a már kialakított reformcsomag -- emlékeztet az EPC.
A jelentés igen aggasztó képet vázol fel az EU nyugdíjrendszereinek jövőjéről, ám az előzetes értesülések szerint mégsem javasolja a finanszírozási módszerek gyökeres átalakítását. Mindössze arra szólít fel, hogy tovább kell vizsgálni a jelenlegi rendszerek fenntartásának, illetve alternatív szabályok életbeléptetésének a költségeit.
Szakértői tanulmány a nyugdíjrendszerekről A nyugdíjkorhatár emelését és az előnyugdíjazás visszaszorítását szorgalmazzák az EU gazdaságpolitikai bizottságának (EPC) szakértői. Ennek hiányában pár évtizeden belül válságba kerülhetnek a tagországok nyugdíjrendszerei -- figyelmeztetnek. VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.