Barnier meglepődésének és csalódottságának adott hangot a tárgyalások jelenlegi állása miatt, kiemelve egyes tagországok eltökéltségét vétójoguk fenntartására az adózás, a bevándorlás és a szolgáltatások kereskedelme területén -- írja a Financial Times. Gordon Brown brit pénzügyminiszter például éppen a most elért adóügyi kompromisszumra utalva bizonygatja, hogy szükségtelen a minősített többségi döntéshozatalra való áttérés, hiszen így is sikerült megállapodásra jutni. Gerhard Schröder német kancellár pedig az Agence Europe szerint a menedékjog és a bevándorlási politika kérdésében ragaszkodik körömszakadtáig a tagállami vétó fenntartásához.
Az Európai Bizottság öt területen látná szükségesnek a minősített többségi döntéshozatal kiterjesztését: ezek az adózás, a kereskedelempolitika, a menedékjog és bevándorlás, a szociális politika és a regionális támogatások. A témák nagy részénél azonban komoly ellenállás tapasztalható egyes tagállamok -- gyakran éppen a legnagyobbak -- részéről.
Barnier ennek fényében nem lát esélyt gyökeres reformra, ám azt elképzelhetőnek tartja, hogy többé-kevésbé elfogadható alku jön létre Nizzában. A legnagyobb valószínűsége szerinte egy kettős többségi rendszer bevezetésének van, ami azt jelentené, hogy mind a tagországok, mind pedig a lakosság száma alapján az unió többségének kellene támogatnia valamely javaslatot.
Vannak persze a megegyezés irányába mutató jelek is, bár ezek értéke sokszor megkérdőjelezhető. Német- és Franciaország például a múlt héten terjesztett elő közös javaslatot az adóügyek egy részének minősített többségi döntéshozatal alá utalásáról. Diplomáciai források szerint azonban ennek elfogadására semmi esély, mivel Nagy-Britannia, Luxemburg, Svédország, Dánia és Portugália kategorikusan ellenez minden ilyen irányú lépést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.