A Nizzában napirendre kerülő területek közül az adó- és szociálpolitika, valamint a határellenőrzés kapcsán a tagállami vétó fenntartását London mellett csak néhány EU-ország támogatja. Az adózás terén a Daily Telegraph szerint immár mindössze Ír-, Svédország és Luxemburg támogatására számíthat a brit kormány, miután Portugália, Spanyolország, továbbá az adóharmonizáció korábbi fő ellenzője, Dánia jelezte: elfogadja a francia EU-elnökség kompromisszumos javaslatát.
Ennek értelmében az adórendszer alapvető kérdéseiről a jövőben minősített többséggel születnének a döntések, ám a közvetlen adók terén csak akkor szűnne meg a vétójog, ha az adott kérdés a belső piac működésével van összefüggésben. Bár ez szűkíti a szóba jöhető témák körét, Nagy-Britannia attól tart, hogy a kitételt kihasználva a jövedelem- és vállalati adók szintjét is az EU akarja majd diktálni -- veszélyeztetve a szigetország telephelyelőnyét.
A szociálpolitikában London a munkahelyi szabályok megállapítása terén ragaszkodik vétójogához, és elképzelhetetlennek tartja a többségi döntéshozatalt a vízum-, menekült- és bevándorlási politikát illetően is. Robin Cook külügyminiszter ugyanakkor a napokban jelezte, hogy a szakemberek szabad áramlásánál, a szállítási ágazat liberalizációjánál, a pénzügyi szabályozásnál és a nemzetközi kereskedelmi tárgyalások brüsszeli kezelésénél kormánya hajlandó lemondani vétójogáról.
Tony Blairnek a nizzai csúcson egyedül is módjában áll majd megakadályozni a francia javaslatok elfogadását, ám ilyen kemény fellépéssel nehéz lenne országát vezető európai hatalomként elfogadtatni -- vélekedik a brit lap. A vétó alkalmazása szerinte oda is elvezethet, hogy meghiúsul az EU-bővítés utáni döntésképességét biztosítani hivatott uniós szerződés elfogadása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.