A középszintű régiót a megyék és a kistérségek politikai békétlensége jellemzi -- nyilatkozta lapunknak korábban a tisztségéből 2001. január 1-jétől felmentett Nógrádi Zoltán. A harcok oka, hogy nincs országos politikai és szakmai konszenzus a jövőről, a kormány ebben nem tette meg a szükséges lépéseket. A felszínre kerülő régión belüli konfliktusok többnyire parciális, erősen politikai töltetű csoportérdekek összecsapását jelenti a politikai előrenyomulás és a források újracsatornázása érdekében -- tette hozzá.
Endre Sándor elnök a döntést követően viszont úgy nyilatkozott: az ügyvezetői poszt megszüntetése nem Nógrádi Zoltán személye ellen irányult. Működési problémákra hivatkozva a tanács tagjai döntöttek úgy néhány hónappal korábban, hogy új szervezeti és működési rendszer kidolgozásával bízzák meg a soros elnököt és Széchy Gábor alelnököt, aki Kecskemét polgármestere. A tanács többsége szerint a térség kifelé valóban mintarégióként funkcionált, ám rosszul működött a belső információs rendszere, s az utóbbi hónapokban felborult a fejlesztési források elosztási egyensúlya a három megye és kistérségei között. Az elnöki poszt melletti ügyvezető elnöki tisztség Endre Sándor szerint a régió érdekképviseletében gyengébb pozíciót jelentett a többi térséggel összehasonlítva. Az országos fórumok egy részében az ügyvezető képviselte a régiót, miközben a többiben az elnök.
Széchy Gábor alelnök szerint a valóban etalonnak számító A Dél-Alföld sokat veszített pozíciójából az elmúlt évben. Míg a fejlesztési programok gyors kidolgozásában élen járt, az operatívok megvalósításában hátrányba került más régiókhoz képest. A projektek kivitelezése vontatott volt.
A tanács döntött arról is, hogy a megyék közötti korábbi feladatmegosztás marad. Az egyes fejlesztési területeket -- egészségügy, kutatás, pénzügy, környezetvédelem -- koordináló szakmai kabinetek a jövőben operatív programközpontok lesznek a kijelölt megyeszékhelyeken. Januártól ezek is közvetlenül a tanács elnökének irányítása alá tartoznak. Minden megyében lesz Darft-iroda, ahol bárki tájékozódhat arról, milyen uniós forrásokra lehet pályázni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.