Az előcsatlakozási alapok segítségével finanszírozott beruházások a közvélemény számára is érzékelhetővé teszik az uniós támogatások beáramlását -- mondta az azok felügyeletével megbízott miniszter. Ezek közül kiemelte a magyar--szlovén vasútfejlesztést, a Mária Valéria híd felújítását, de hozzátette: a területfejlesztési célú kisebb projektek is nagyon fontosak.
Boros szerint a magyar vállalatok számára jó -- és növekvő -- lehetőséget kínál az uniós tendereken való részvétel. Évente immár 100 millió euró feletti ezen kiírások összege, és igen kedvező változás, hogy immár a pályázatok 95 százalékát Budapesten bírálják el a korábban jellemző brüsszeli procedúra helyett. Az elbírálás időigénye az összegtől és a beruházás jellegétől függően 3--6 hónap között van, majd a nyertes további 30-40 napon belül juthat hozzá a megítélt pénzhez.
A tendereztetés lebonyolításának módját az EU által összeállított kézikönyv szabályozza -- emlékeztetett a miniszter. A pályázatokon szerinte egyre nagyobb számban vesznek részt a magyar cégek, bár ennek sok esetben gátat szabnak a szükséges bankgaranciák és szakmai referenciák.
A mezőgazdasági és vidékfejlesztési célokat szolgáló SAPARD-program első kiírásaira még az idén sor kerülhet, ám a tényleges kifizetések már átnyúlhatnak a jövő évre -- vélekedett Boros Imre. Ez az előcsatlakozási program szerinte jól hozzáilleszthető a Széchenyi-terv és az agrártámogatások rendszeréhez; ennek jegyében az idén először a teljes agrártámogatási rendszert elérhetővé teszik az interneten -- tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.