A március végi stockholmi EU-csúcson jóváhagyandó programot két szakaszban valósítanák meg -- jelenti az MTI. Az első időszakban az egységesen nyitott európai munkaerőpiac létrejöttének olyan feltételeire összpontosítanának, mint a szakképzettségek uniós szintű kölcsönös elismerése, a társadalombiztosítási és a nyugdíjrendszerek különbözőségeiből fakadó akadályok eltávolítása, valamint a munkavállalási és képzési lehetőségekkel kapcsolatos információk minél szélesebb körű hozzáférhetővé tétele.
A második szakaszban egy magas szintű munkacsoport irányításával behatóbban is megvizsgálnák a szakképzettséggel és a mobilitással kapcsolatos problémákat, különös tekintettel az információtechnológiai és távközlési szektorban tapasztalható munkaerőhiányra. Becslések szerint az it-ágazatokban a hiány már most is megközelíti az egymillió főt, két-három éven belül pedig ennek akár a kétszeresére is nőhet.
Noha a tagországok állampolgárai előtt elvben már a római szerződés megnyitotta azt a lehetőséget, hogy a közösség területén bárhol szabadon munkát vállaljanak, a munkaerő mobilitása mindmáig igen alacsony az unióban. Az EU-tagországokban állandó lakhellyel rendelkezők között alig több mint 5 százalék azoknak az aránya, akik más ország állampolgárai, és nem egész 2 százalékuk uniós állampolgár.
Éves szinten az EU-tagországok közötti munkaerő-áramlás mintegy másfél millió főt érint, ami a teljes munkaerő kevesebb mint fél százaléka. Az Egyesült Államok szövetségi államai közötti mobilitás 1998-ban 2,4 százalékos volt, míg az EU-ban mindössze 4 százalék a megfelelő arány.
Az Európai Bizottság új stratégiai programot fogadott el az uniós munkaerőpiacok nyitottabbá tételére azzal a céllal, hogy 2005-ig eltávolítsák a munkaerő mobilitása előtt álló akadályokat. VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.