BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cseh "nagy robbanás"

Meg tudja-e menteni az újra válságközelbe került cseh gazdaságot a Milos Zeman miniszterelnök utasítására összeállított "Grégr-csomag", munkanevén a "nagy robbanás"? A 71 éves Miroslav Grégr ipari miniszter új tervéről legalább annyira megoszlanak a vélemények, mint az előzőről, az életképtelen vállalatok állami "újraélesztéséről".

A gazdasági "nagy robbanást" a terv szerint azzal érnék el, hogy a legkülönbözőbb területekre irányuló kormányprogramok keretében két éven belül összesen közel 265 milliárd koronát fektetnének be pályázati rendszerben. Ezzel még az idén 4, jövőre pedig 5-6 százalékra hajtanák fel a GDP növekedését. Ebből az idei 99,7 milliárd korona 50 százaléka az állami költségvetés közlekedési és lakásépítési keretéből származna, másik fele az Európai Unió pénzalapjaiból, a privatizációs bevételekből és banki forrásokból. Ha a magánosítás nem lenne elég gyors, államkötvényeket adnának ki a későbbi privatizációs bevételek fedezetével -- ehhez nem kell a parlament jóváhagyása.
A kormány támogatja Grégr tervét. A Právo szerint az ellenzéki Václav Klaus, a cseh "sokkterápia" megszervezője egy televíziós nyilatkozatában a kínai kulturális forradalomban megtett "nagy ugráshoz" hasonlította a Grégr-tervet. A grégri elképzeléseket mindig is vitató Pavel Mertlík pénzügyminiszter viszont nem hiszi, hogy a "nagy robbanás" megvalósítható. Független közgazdászok is ezen a véleményen vannak. A CTK Jan Schiessert, az Atlantik FT és Jan Vejmeleket, a Komercní Banka szakértőjét idézi, akik rámutatnak, hogy a költségvetés már az idén is nagyon feszített, és az is kérdés, mennyire lesz kedvük a bankoknak kormánygaranciák nélkül hiteleket nyújtani a tervhez. Vagyis félő, hogy az ország még jobban eladósodna. A soron következő privatizációkból -- a Komercní Banka, a távközlési, energia- és vegyipari vállalatok eladásából -- várt bevétel viszont csak egyszeri "injekció" lesz.
Martin Hlusek, a Ceská Sporitelna elemzője szerint nincs is értelme ekkora pénzeket ilyen rövid idő alatt bejuttatni a gazdaságba, mert kiszámíthatatlan hatása lehet az inflációra és a kereskedelmi mérlegre. Miroslav Sefcík, a Liberális Intézet igazgatója a korrupció veszélyére hívja fel a figyelmet, mivel a pénzek szétosztásáról állami tisztviselők döntenek. Maga Grégr miniszter is elismerte a Lidové Novinynek adott interjúban, hogy "merész" terve "bátorságot követel", de indokolatlannak minősítette a terv körüli aggályokat. Írország példájára hivatkozott, ahol "jól irányított kormányprogramokkal teljes fordulatot tudtak elérni".

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.