BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eredményesek voltak a pékek

Márciustól várhatóan az üzletláncok többségében is drágulnak a kenyérfélék és a péksütemények. A sütőipar februárban csaknem 15 százalékkal emelte átadási árait. A drágítás eddig sokszor azért nem épült be a fogyasztói árakba, mert a pékek szerint a kereskedők beszerzési ár alatt értékesítenek. A kereskedelmi szövetség nem tartja megalapozottnak a vádakat. A pékek ipartestülete fontolgatja, hogy ezután tájékoztatja a hatóságokat a feketén működő sütőipari cégekről.

Átlagosan 15 százalékot megközelítő mértékben emelte átadási árait februárban a sütőipar. Ez jó eredménynek számít az elmúlt évek próbálkozásaihoz képest, amikor a kereskedők a drágítási elképzelések nagy részét nem fogadták el -- közölte lapunkkal Bánki László, a Magyar Pékek Ipartestületének (MPI) elnöke. Ugyanakkor hozzátette: a mostani áremelések eddig főként a kisebb és a közepes kereskedőknél jelentek meg a fogyasztói árakban. A nagy üzletláncok többségében a sütőipari termékek új áraival várhatóan márciustól találkozhatnak a vásárlók.
Bánki szerint a nagyobb kereskedők eddig sokszor úgy késleltették a magasabb fogyasztói árak bevezetését, hogy beszerzési ár alatt értékesítették a sütőipari termékeket. E magatartást feltehetőleg az éles verseny váltotta ki. Más esetekben az üzletláncok olyan akciókat hirdetnek, amelyek költségét többszörösen is a beszállítókkal fizettetik meg. Az eltérített árak veszélyt jelentenek a sütőiparra, mert irreális piaci viszonyokat teremtenek, és rontják az árérvényesítő képességet -- szögezte le az elnök.
Nem tartja megalapozottnak a sütőipar állításait Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. A kereskedők a beszerzési ár alatti eladást egy-egy esetben alkalmazhatják a vevők becsalogatására, de Vámos szerint ez nem fordulhat elő tömegesen. A kenyérféleségeknél nem jellemzők a különböző akciók sem. Az elnök közölte: a kereskedők nem akarhatnak maguknak veszteséget, csupán a fogyasztók érdekében minél olcsóbban adják a termékeket.
Bánki szerint a feketegazdaság sütőipari jelenlétére utal, hogy egyes termékek árai irreális mértékben, olykor 30-40 forinttal is eltérnek egymástól az ország egyes térségeiben. A kenyérnél például előfordulnak 100 forint alatti kilónkénti nettó átadási árak is, holott az ipartestület számításai alapján a 125 forint körüli ár lenne a valós.
A túlságosan alacsony ár számla nélküli forgalomra vagy illegális foglalkoztatottságra utalhat. Az ipartestület reméli, hogy a 40 ezer forintos minimálbérrel összefüggő munkaügyi ellenőrzések fényt derítenek a visszásságok egy részére. Az MPI a tisztességesen működő cégek védelmében maga is fontolgatja, hogy ezután tájékoztatja az APEH-et, illetve az élelmiszer-ellenőrző és a munkaügyi hatóságokat a kirívóan gyanús cégekről.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.