Az idén először kapnának jelentősebb összegű közvetlen forrásokat a régiók, a területfejlesztési célelőirányzatból és a PHARE-támogatásból. Ennek mértéke régiónként 1,3 milliárdtól 3,1 milliárd forintig terjed a tervek szerint. A szakértők azonban attól tartanak: ebben az évben nem tudják felhasználni a 2001. évi megemelt keretet, mivel az parlament még nem is tárgyalta az erről szóló országgyűlési határozati javaslatot. A tavaly megítélt száz-száz millió forintot is csak december végén utalta át az agrártárca a régióknak.
A területfejlesztési támogatások elosztásáról és feltételrendszeréről szóló országgyűlési határozat -- amely három évre szabályozza a decentralizálás elveit -- csak a tavaszi ülésszakon kerül a parlament asztalára.
Elfogadását követően a földművelésügyi tárca elkészít két, ez évre szóló kormányrendeletet. Az egyik a szabályokat, a másik pedig régiókra és megyékre lebontva a 2001-ben felhasználható összegeket tartalmazza -- mondta Szaló Péter, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) helyettes államtitkára. Ezután az FVM szerződést köt a regionális, illetve a megyei területfejlesztési tanácsokkal. A pénzt csak ezt követően utalja. A régiók ezért attól tartanak, hogy év vége előtt nem jutnak a forrásokhoz.
Az is igaz, hogy csak most kezdhetik elkölteni a tavalyi 100 millió forintos támogatást, ugyanis az FVM december végén utalta át a pénzt a régiók számlájára. Pedig 2000-ben még az Országgyűlésnek sem kellett tárgyalnia a forráselosztásról. Az elmúlt évben a szerződéskötés elhúzódása miatt kapták meg későn a régiók a pénzt, ugyanis olyan (például működési) költségeket is beterveztek, amit nem lehetett -- magyarázta Szaló Péter.
A régiók -- amennyiben az Országgyűlés elfogadja -- a területfejlesztési célelőirányzat 17 milliárd forintos keretéből 35 százalékot, hatmilliárd forintot kapnak. Ugyanennyi jut a megyéknek is, és 30 százalék marad a központi keretben. Emellett három célrégió (az észak-magyarországi, az észak-alföldi és a dél-alföldi) csaknem hatmilliárd forint értékű PHARE-támogatáshoz jut. A támogatás mértéke -- a népesség, az egy főre jutó GDP, az infrastrukturális és demográfiai helyzet alapján -- régiónként eltérő lesz. A PHARE- és a nemzeti forrásokkal együtt várhatóan 2,8 milliárd forintot kap az észak-magyarországi és az észak-alföldi, illetve 2,6 milliárd forintból gazdálkodhat a dél-alföldi régió. Ebből az összegből kell finanszírozni a PHARE-programokat. Így a régióknak saját hatás körben alig 300 millió forintja marad pályáztatásra. Ezt az összeget is meghatározott célokra, így a kis- és középvállalkozások, a gazdasági infrastruktúra és a humán erőforrás fejlesztésére lehet fordítani -- mondta Szaló Péter.
A PHARE-támogatásból kimaradt régiók közül a legtöbb pénzt, 3,1 milliárd forintot Közép-Magyarország kapja. A dunántúli régiók 1,3 és 1,8 milliárd forint között részesülnek a területfejlesztési célelőirányzatból. Ezek a régiók is hasonló célokra fordíthatják a támogatást, mint a PHARE- pénzből gazdálkodók. A forráselosztás céljait nem bővíthetik ki. A különbség annyi, nincs meghatározva, hogy a teljes összegből mennyit fordíthatnak az egyes célokra -- mondta Szaló Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.