A kétnapos tanácskozáson részt vevő magyar delegáció tagjai között van Nagy Róza, a Gazdasági Minisztérium (GM) közigazgatási államtitkára, Pongorné Csákvári Marianna, a tárca befektetési ügyekben illetékes és Budai Zoltán turisztikai ügyekben illetékes helyettes államtitkára -- közölte a Világgazdasággal a GM sajtóosztálya.
A válság után az orosz gazdaság utóbbi időben tapasztalható növekedése, a kialakulóban lévő fizetőképes középosztály a magyar export növelésére is jó lehetőségeket kínál -- hangzott el a Magyar Befektetési és Kereskedelem-fejlesztési Kht. (ITDH) által szerdán rendezett konferencián, amelyen az Oroszországgal és Fehéroroszországgal való kereskedelem időszerű kérdéseiről volt szó. A magyar kivitel növelésére kiemelten kívánatos megcélozni Oroszország régióit -- hívta fel a figyelmet Tamás István, a Külügyminisztérium főosztályvezetője. Az exportban jelentős szerepet játszhatnak az élelmiszer-ipari termékeink.
Az ITDH szerint az orosz élelmiszeripar adatai többségükben csökkenést jeleznek, miután a mezőgazdaság és az élelmiszeripar az utóbbi nyolc évben súlyos válságon ment keresztül. A mezőgazdaság területén a válság tart, míg az élelmiszeripar több alágazatában a kibontakozás első jelei látszanak. Ez utóbbi kettő-négy éven belül vélhetően megerősödik, s komolyabb konkurenciát támaszt a külföldi késztermékekkel szemben. E helyzetben a magyar vállalatok egyrészt a piaci jelenlét erősítésével kihasználhatják az esetenkénti lehetőségeket, másrészt megfelelő pénzügyi konstrukciók igénybevételével részt vehetnek az oroszországi élelmiszeripar korszerűsítésében.
A magyar--fehérorosz árucsere-forgalom növelésére is lenne lehetőség. Tavaly Magyarország 28,7 millió dollár értékben exportált termékeket az előző évi 28,8 millió dollárral szemben, az importja viszont 81,8 millió dollárra nőtt az 1999-ben feljegyzett 45 millió dollárról. A kétoldalú forgalom bővítését hasznosan szolgálná, ha létrejönne valamilyen közös magyar--belarusz szervezet -- mondta a budapesti belarusz nagykövetség tanácsosa. Ruszlán Jeszin szerint a nagykövetség többször tett javaslatot a magyar félnek kormányközi bizottság létrehozására. Ám szerinte a magyar fél utalt arra, hogy negatív a tapasztalata az ilyen jellegű vegyes bizottság működésével más FÁK-országok viszonylatában, ezért e kérdés egyelőre nincs megoldva -- tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.