BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb gyerek él szegénységben

Tavaly javult a nagycsaládban élő gyerekek jövedelmi helyzete, egy részük kikerült a szegény sorból. A Tárki vizsgálata szerint ebben szerepe lehet a családi adókedvezményeknek. Beforrni látszik a rés, amelyet a családpolitikai rendszerváltás okozott az intézményi ellátásoknál.

Továbbra is a gyerekek, ezen belül is elsősorban a 0--2 éves korosztálybeliek a legveszélyeztetettebbek a szegénységgel szemben -- derül ki a Tárki egy jelentéséből. A kutatók azt vizsgálták, hogy a különböző háztartástípusok jövedelemhelyzetének változása és a gyerekek jövedelemeloszlása hogyan változott. A tanulmányból kiderül: a tavalyi helyzet már jóval kedvezőbb, mint az 1999-es adatfelvételkor tapasztalt állapot volt. Tavaly 10,8 százalékpontos javulást regisztráltak a legfiatalabbak (0--2 év közötti) szegénységi rátájában az 1999-ben mérthez képest -- tudtuk meg az egyik szerzőtől, Szívós Pétertől. Ha az átlag felénél húzták meg a szegénységi küszöböt, akkor 31,5 százalékról 20,7-re csökkent az index. Az ennél idősebb gyermekeknél is pozíciójavulást mértek a szociológusok. A második legjelentősebb relatív pozíciójavulást (4,6 százalékpontos) a 3--6 éves korosztálynál regisztrálták. Ugyanakkor a középiskolás korosztálynál (15--19 év között) 4,1 százalékkal romlott a mutató. Jelentősen csökkent (8,7 százalékponttal) a három- vagy ennél több gyermekes családok szegénységi kockázata, nőtt viszont az egy- és kétgyerekeseké.
A legjobban az igazán nagy családok szegénységi kockázata csökkent: míg 1999-ben a négy és ennél több gyereket nevelő (kétszülős) családok szegénységi rátája nagyon magas (52,3 százalék) volt, tavaly 11 százalékponttal volt kisebb. Szintén jelentősen csökkent a három gyereket nevelő családok szegénységi kockázata.
A szegénységi kockázat mellett a jövedelmi helyzet változását is elemezték a kutatók. Ezt vizsgálva a három- és több gyermekeseknél dinamikus pozíciójavulást tapasztaltak: tavaly átlagosan több jövedelem jutott a nagycsaládban élő gyermekre, mint egy évvel korábban. Sőt, a náluk tapasztalt relatív pozíciójavulás komolyabb volt, mint az egy-, illetve kétgyermekes családokban. Az adatokból kiderül: javult a nagycsaládban élő gyermekek jövedelmi helyzete -- vélik a kutatók. A nagycsaládban felnövő gyerekek egy része tavaly "kikerült" a szegénysorból.
Mivel a Tárki vizsgálatai nettó jövedelmeket mérnek, nem lehet pontosan elkülöníteni a kedvező folyamatok okait. Szerintük feltételezhető, hogy a kedvező változásban szerepe van a családi adókedvezmények hatásának is. Egyúttal megszűnni látszik az az intézményi vákuum, amit a kormányváltást követően a családpolitikai ellátórendszerben tapasztaltak a kutatók. Az akkori feltételezés szerint a kedvezőtlen helyzetet egyrészt az okozhatta, hogy az 1998. március és 1999. április közötti időszakban a régi támogatási és segélyezési formák egy része már megszűnt, s az újabbak hatását még nem lehetett mérni. Továbbá az ellátások igénylése egyre inkább a jövedelemhez, biztosítási jogviszonyhoz kötődik (gyed, adókedvezmények).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.