Magyarország határozott szándéka, hogy a WTO március közepi állat- és növény-egészségügyi bizottsági ülésén egyes CEFTA-országgal együtt panaszt emel több WTO-tagállam ellen, mert azok teljesen alaptalanul terjesztették ki BSE miatti importkorlátozó intézkedéseiket a kelet-közép-európai államok (köztük Magyarország) szarvasmarhatermékeire is -- mondta a Világgazdaságnak Major István, a genfi magyar WTO-nagykövet. Hozzátette: e tagállamok figyelmét fel akarjuk hívni arra, hogy megsértik az állat- és növényegészségügyről szóló WTO-s egyezményt. A megállapodás ugyanis nem teszi lehetővé, hogy az importkorlátozások olyan országokra is vonatkozzanak, amelyekben a szarvasmarhák szivacsos agysorvadása (BSE) eddig nem fordult elő, és a betegség közvetlen veszélye sem fenyeget. Mint ismert, Magyarország a BSE-mentes államok közé tartozik.
Major tájékoztatása szerint eddig Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Korea, Kanada és az Egyesült Államok léptetett életbe indokolatlan korlátozásokat Magyarországgal szemben. Külügyi szakértők ezzel kapcsolatban lapunkkal közölték: az intézkedések hátterében többnyire az áll, hogy egyes országok bennünket is "egybemosnak" az Európai Unióval. Döntéseiket eredetileg az EU-s BSE-botrány miatt hozták, de a behozatali tilalmakat egész Európára léptették életbe.
A BSE-mentességről szóló magyar álláspont megnyugtató igazolását ugyanakkor nehezíti, hogy az agrártárca eddig egyetlen olyan hazai állat-egészségügyi intézkedés WTO-s bejelentését sem kezdeményezte, amelyeket a BSE megelőzése érdekében hozott -- tudtuk meg. Major kérdésünkre megerősítette, hogy BSE-vel kapcsolatos magyar WTO-bejelentés még nem volt. Ennek elmulasztása egyébként azt is jelenti, hogy e téren nem tettünk eleget a WTO állat- és növény-egészségügyi egyezményének. Ez most visszaüthet, mivel esetleg nem tudjuk kellőképpen igazolni, hogy a BSE-kór elhárítása érdekében minden szükséges óvintézkedést megtettünk -- állítják külügyi szakértők.
Információink szerint a külügyi tárca már többször szorgalmazta az agrártárcánál a magyar intézkedések hivatalos bejelentését.
Németh Antal országos főállatorvos ugyanakkor kérdésünkre leszögezte: az elmúlt két hétben két olyan aktát is aláírt, amely a BSE miatti intézkedések WTO-s bejelentését tartalmazta. Tájékoztatása szerint a hivatalos értesítést az FVM a Külügyminisztériumon (KüM) keresztül továbbítja a genfi misszióhoz. A KüM illetékesei viszont kérdésünkre elmondták, hogy nem tudnak az agrártárca WTO-s kezdeményezéséről. A bejelentés feltehetőleg most lehet úton a két tárca között -- tették hozzá.
Boros Imre megbízott agrárminiszter a mezőgazdasági bizottság tegnapi ülésén közölte, hogy Magyarország megfelelő stratégia esetén új húspiacokat szerezhet a nyugat-európai BSE-ügy nyomán. Ehhez szerinte elsősorban az ország BSE-mentességét, a húsliszt-felhasználási korlátozásokat és az állatállomány genetikai képességeit kellene hangsúlyozni. Úgy vélte, hogy a piaci sikerek eléréséhez leginkább jó marketingkoncepcióra lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.