BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyerne Európa a szabad vándorlással

Az Európai Unió GDP-je 0,1 százalékkal nagyobb, a csatlakozni vágyó rendszerváltóké viszont 0,3 százalékkal kisebb lenne a szabad munkaerő-áramlás következtében -- áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) migrációs kiadványának egyik modellszámításában. A jelzett elhanyagolható, ráadásul kedvező hatás nem indokolja a nyugati félelmeket. A keleti államok akkor járnának jól, ha az integráció minden területre kiterjedne, ők ugyanis a várható tőkeáramlásból profitálnának.

A csatlakozásra váró országok lakosságuk 0,27-0,34 százalékát (270-340 ezer fő) "veszíthetnék" évente -- kalkulálja Hubertus Hille és Thomas Straubharr a déli bővítések alapján végzett extrapolációval. Az első hallásra tekintélyesnek tűnő tömeg azonban csupán az unió lakosságának 0,07-0,09 százaléka. Kivándorlásuk így nem az EU-ban, hanem a kibocsátó országokban okozna gazdasági károkat.
A görög, spanyol és portugál bővítés adatait felhasználó szerzőpáros a munkaerő-áramlás felszabadítása, tehát az akkor alkalmazott hétéves átmeneti periódus utáni értékeket vette figyelembe. Egyenletükben az egy főre jutó jövedelem különbsége, a munkanélküliségi ráta relatív különbsége, a célországban élő azonos nemzetiségűek száma és a távolság kapott szerepet az elvándorlás magyarázatában. A fenti eredményeket a jelenlegi 50-60 százalékos jövedelemkülönbség behelyettesítésével nyerték. A szerzők felhívják a figyelmet, hogy a liberalizáció utáni adatok a "púphatás" eredményeként felfelé torzíthatnak: a hosszú távú migráció intenzitása alatta maradhat a hirtelen jött szabadság kiváltotta hullámhegy értékeinek.
Hille és Straubharr általános egyensúlyi modellel becsülték meg az integráció várható makrogazdasági hatásait. Eredményeik szerint, ha csupán a munkaerő szabad mozgása válna lehetővé, a kelet- és a közép-európai társult államok munkaerejének 0,5 százaléka távozna az EU-ba. Ez az unió képzett munkásainak számát 0,1 százalékkal, míg a szakképzetlenekét 0,2 százalékkal növelné. Jelentősen nőne emiatt a szakképzett munkavállalók jövedelme, ami a két hatás eredője. A kínálatnövekedés miatt ugyan csökkenne a bérük, ám a feltételezett termelési függvény (Leontief) természetéből adódóan a szakképzetlenek számának nagyobb növekedése miatt jobban is keresnék a képzett munkásokat. A nyugati szakszervezetek e forgatókönyv alapján legfeljebb a képzetlen munkaerő árának csökkenése miatt aggódhatnak. Növekednének a tőkejövedelmek is. Európa keleti felén a GDP 0,3 százalékos csökkenését a bérek emelkedése és a tőkejövedelmek csökkenése kísérné.
A munkaerő mozgása mellett a kereskedelem és a tőkemozgások teljes liberalizálását is feltételező modellben a hatások megfordulnak. A keleti államok 6,6 százalékos GDP-növekedése és az EU bruttó hazai termékének 0,2 százalékos csökkenése azonban a tőkeáramlás hatása, amit a migráció az unió javára tompít. E forgatókönyv szerint az EU-ban a szakképzett és szakképzetlen munkások bére egyaránt nőne, míg a rendszerváltó államokban csökkenne. Fordított lenne a helyzet a tőke vonatkozásában, melynek jövedelme 17,9 százalékkal emelkedne Keleten. A kereskedelmi liberalizálás az átalakuló gazdaságokban az árak 2 százalékos eséséhez vezetne.
A szerzők következtetése, hogy a migrációnak szinte mindkét fél számára alig érzékelhető hatása lenne csupán. Az integráció lényegesebb kérdése az áruk és a tőke szabad áramlásából következő jóléti hatás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.