BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Önhibájukon kívül hátrányban

Tavaly 259 önkormányzat kapott abból az 1,2 milliárd forintos keretből, amelyből a belügyminiszter saját hatáskörben adhat támogatást az önhibájukon kívül működésképtelen településeknek. Az igénylő helyhatóságok száma 342 volt, s összesen 6,2 milliárdot kértek.

Az Országgyűlés tavaly hozta létre azt az 1,2 milliárdos keretet, amelyből a belügyminiszter saját hatáskörében adhat kiegészítő támogatást az önhibájukon kívül forráshiányos önkormányzatoknak. Az első évben ebből a keretből 342 helyhatóság igényelt összesen 6,2 milliárd forintot. A szükséges felülvizsgálatok után -- több ütemben -- végül 259 önkormányzat között osztotta el a belügyi tárca az 1,2 milliárd forintot -- derül ki a Belügyminisztérium (BM) tájékoztatójából, amely tegnap került az Országgyűlés önkormányzati bizottsága elé. Az igénylést benyújtó és támogatásban részesülő önkormányzatok döntően kistelepülések, többségük Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyei.
A központi költségvetés 1991 óta egyre növekvő összeggel támogatja azokat a helyhatóságokat, amelyek a normatív állami hozzájárulásokból és saját forrásaikból a település működőképességének fenntartását sem tudják biztosítani. Erre a célra tavaly 9,6 milliárd forint szerepelt a költségvetésben, de az összeg már az első fél évben sem volt elegendő. Az év végi összesítésből kiderült: 1151 helyhatóság jogosan igényelt csaknem 12,4 milliárd forintot. Az önkormányzati finanszírozási rendszer alapvető gondjait jelzi, hogy a 3200 magyar helyhatóság több mint egyharmada forráshiányos. A törvény szerint a jogos igényeket az állami költségvetésnek mindenképpen ki kell fizetnie, így az előző évekhez hasonlóan tavaly is más, korábban lemondott önkormányzati támogatásokat csoportosítottak át erre a célra.
A külön belügyminiszteri keret létrehozását azzal indokolta a kormányzat, hogy az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű önkormányzatok támogatásának feltételei szigorodtak, sok az olyan település, amely nem tud egyik évről a másikra eleget tenni a megváltozott előírásoknak. Emellett a tapasztalatok szerint sok önkormányzatnak akad egyszeri, előre nem látható gondja, s ha ez megoldódik, a település a továbbiakban kiegyensúlyozottan tud gazdálkodni. Az ellenzék viszont kifogásolta, hogy a tárca vezetőjének nem előre meghatározott, szabályozott feltételek szerint kell elosztania a pénzt. Azt azonban az ellenzék sem vitatja, hogy a jelenlegi önkormányzati finanszírozási rendszer mellett a helyhatóságoknak szükségük van erre a pénzre. Az idén az önhibájukon kívül forráshiányos települések támogatására 10,5 milliárd forintot különített el a költségvetés, s ebben az évben is 1,2 milliárdos a belügyminiszter kerete.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.