BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Őssejtben a gyógyír

Egereken végzett kísérlet eredményei szerint bizonyos agyi bénulások idegen szervezetből származó idegsejtek beültetésével gyógyíthatók. Ez az eljárás embereknél alkalmas a Parkinson-kór gyógyítására -- állítják amerikai tudósok.

Csak az Egyesült Államokban hétmillió ember szenved Parkinson-kórban, a betegség során elhalt dopamintermelő sejteket pótolni hivatott gyógyszerek pedig csupán rövid távon bizonyultak eredményesnek. Az amerikai egészségügyi minisztérium és a Harvard Egyetem kutatói nemrég egy erkölcsileg erősen vitatott elképzeléssel álltak elő. Vizsgálataik szerint az abortusz során elvetetett embriók agysejtjei alkalmasak lehetnek a páciensek idegrendszerébe való beültetésre. A műtéthez szükséges embrionális őssejtből származó szövet standardizálását laboratóriumi tenyésztéssel kívánják biztosítani, és remélik, hogy a jövőben már tetszőleges mennyiség állhat így rendelkezésükre. Jelenleg ugyanis minden műtéthez sok embriót kell megvizsgálni és sejtjeiket tenyészteni, hogy legalább egy végül beültethető lehessen.
A kísérlet egereknél már évek óta sikert hoz. Az embrióból eltávolított idegsejtek egy ideig laboratóriumban fejlődnek, ezalatt megfelelő kezelés alatt képessé válnak a dopamintermelésre. Ez a tulajdonságuk az idegméreggel megbetegített állatba való beültetés után is megmarad. A kutatók már azt is lehetségesnek tartják, hogy az egerekből származó idegsejteket patkányokba ültessék.
Ezzel párhuzamosan vizsgálják a páciens saját szervezetéből származó őssejtek továbbtenyésztési lehetőségét, hogy aztán hasonló céllal beültethető legyen az idegrendszerbe. Az említett amerikai kutatócsoprt szerint azonban ennek a technikának a megvalósulása még várat magára.
További megoldásra váró kérdés a beültetett idegsejtek esetleges túlzott dopamintermelése. Ekkor ugyanis szintén jelentkeznek mozgásszervi problémák. Megoldás lehet a sejtek átültetés előtti géntechnikai kezelése, amely által a kapott szövet dopamintermelése a későbbiekben gyógyszeres úton szabályozhatóvá válik.
Kérdés, hogy az új Bush-kormány kész-e támogatni az emberi embrionális őssejtekkel folytatott kísérleteket. Sokan remélik, hogy a választási kampányban hangoztatott gyógyászati támogatások a Parkinson-kór gyógyításának új útjaira is kiterjednek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.