BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soknemzetiségű ötödik kontinens

A gazdasági növekedés időszakát, mint általában, most is az országba települők számának emelkedése kíséri Ausztráliában. Már régóta a munkaerő közel negyedét alkotják a külföldön született lakosok, az ausztrál kormány amellett, hogy migrációs programjaival elősegíti a növekedéshez nélkülözhetetlen szakképzett munkavállalók letelepedését, családtagjaik költözését is igyekszik megkönnyíteni. Különleges figyelmet igényelnek ugyanakkor Ausztrália legrégebbi lakói.

Bár a nyolcvanas évek eleje óta az ázsiai országokból érkező bevándorlók száma meghaladta az Új-Zélandról vagy Nagy-Britanniából áttelepülőkét, az utóbbi három évben ismét emelkedett az európai szigetországból érkezők száma. Az OECD legutóbbi migrációs jelentésében vizsgált 1998/99-es időszakban közel 100 ezerrel gyarapodott a 19 milliós ország lakossága a bevándorlás következtében. A bevándorlási program az idei évben 76 ezer fősre tervezett vízumkerete a szakképzett munkaerő letelepedését célozza elsősorban. Ugyanakkor az utóbbi néhány évben a kormányzat számos változtatással igyekezett megkönnyíteni a családtagok betelepülését. Emellett a bevándorlókat segítő hálózat irodái többnyelvű szolgáltatásokkal gyorsítják a beilleszkedést.
Ausztrália sziget volta elméletben természetes akadályt állít az illegális bevándorlók elé, ám azok többsége eddig legális beutazóként érkezett az országba, és aztán vízumának lejárta után is ott maradt. Az utóbbi időben a kis lélekvesztőkön érkező menekültek száma is gyarapodott, 1999 folyamán közel négyezren próbáltak így bejutni az országba. Politikai menedéket kérők számára Ausztrália tavaly is közel 13 ezer letelepedési engedélyt tartott fenn humanitárius programja keretében. Sok esetben azonban nehezen lehet eldönteni, gazdasági vagy valóban politikai menekültekről van-e szó. Az embercsempészet ellen irányuló szigorúbb törvények az Amnesty International kritikája szerint olykor korlátozzák a menekültek jogait, ha azok nem kíséreltek meg más országban menedéket kérni, de Ausztrália az ENSZ menekültügyi főbiztosságának (UNHCR) felhívására még Koszovóból is fogadott menekülteket.
A bevándorlók ügye mellett az őslakosok helyzete a világban igazán a sydneyi olimpia kapcsán kapott figyelmet. Az ausztrál kormányzatok évtizedek óta folytatott programokkal igyekeznek megszüntetni a kontinens legrégebbi lakóinak hátrányos helyzetét, különösen az egészségügy, a lakhatás, az oktatás és a foglalkoztatottság területén. Tekintettel az ország szövetségi berendezkedésére, az egyes államok törvénykezése olykor ütközik a központi szándékokkal. Így a szövetségi kormány külön egyezményben érte el, hogy a fiatalkorúak vonatkozásában megszűnjön az északi területen a kötelező ítélkezésről elfogadott törvény hatálya. Az ENSZ és az Amnesty International által kifogásolt rendelkezés következtében főként a hátrányos helyzetű őslakos fiatalok kerültek őrizetbe. Az ausztrál kormány négy év alatt 20 millió dollárral támogatta a régió fiataljait segítő kezdeményezéseket, a jelen pénzügyi évben pedig rekordösszeget, 2,3 milliárd ausztrál dollárt (1,27 milliárd amerikai dollár) fordít az őslakosok megsegítését célzó programokra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.