A 23 fővárosi kerület közül 20 kap abból az 5 milliárd forintból, amelyet az idén a budapesti belterületi utak szilárd burkolattal való ellátására különítettek el. A városrészek kezelésében összesen csaknem 1000 kilométernyi földút van. Három pesti belső kerület -- az V., a VI., illetve a VII. -- kivételével mindenhol vannak aszfaltozatlan utak a fővárosban. A legrosszabb a helyzet a XVII. kerületben, ahol 200 kilométernyi a lemaradás, így ez az önkormányzat kapja meg a teljes támogatási keret egyötödét, 1,1 milliárd forintot. A becslések szerint az egész fővárosban az átépítések teljes költsége mintegy 50 milliárd forint lenne, így évi 5 milliárdos támogatással tíz év alatt érhető el, hogy a fővárosi utak szilárd burkolatot kapjanak.
A keret létrehozásáról szóló javaslatot -- módosító indítványként -- a fideszes Perlaki Jenő és Mádi László adta be tavaly a 2001--2002. évi központi költségvetéshez, s a parlamenti többség támogatta. Bár az útépítések szükségességét senki nem vitatja, a döntés mégis vihart kavart, a pénzt ugyanis a fővárostól csoportosították át a kerületekhez.
A törvény szerint a támogatás folyósítása négy egyenlő részletben, minden negyedév első hónapjának 25-éig történik -- tájékoztatta a Világgazdaságot Devánszkiné Molnár Katalin. A XVII. kerület polgármestere elmondta: az önkormányzathoz megérkezett az első részlet. Már kidolgozták a 2001--2002. évi útépítési programot is, a támogatás felhasználásának lehetőségével kapcsolatban azonban sok a bizonytalanság. A törvény szöveges része nem tér ki minden részletre, így a városrészek tartanak attól, hogy az utólagos elszámolásoknál előfordulhatnak olyan költségek, amelyeket az önkormányzatok kifizettek, de végül nem bizonyulnak jogosnak. A helyi költségvetések feszítettek, a kerületeknek nem lesz arra pénzük, hogy az utólag jogtalannak ítélt kiadásokat visszafizessék a központi költségvetésnek -- szögezte le a polgármester. A külső kerületek szövetsége ezért megkérte Perlaki Jenőt, segítsen abban, hogy útmutatót kapjanak a pénz felhasználásához.
Perlaki Jenő lapunknak kifejtette: álláspontja szerint a törvény világosan megfogalmazza a felhasználás lehetőségeit, de a kerületek kérésére közbenjárt, hogy az egységes értelmezés érdekében készüljön belügyminisztériumi állásfoglalás. Január végén Bakonyi Tibor és Molnár Gyula szocialista parlamenti képviselők ugyanabben a témában intéztek kérdést Varga Mihály pénzügyminiszterhez, de mint Molnár lapunknak elmondta, még nem kaptak választ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.