Ma Brüsszelben Varga Mihály pénzügyminiszter és Tamás Károly FVM-államtitkár, illetve Franz Fischler EU-agrárbiztos aláírja a magyarországi SAPARD program éves és többéves pénzügyi megállapodásait. Ezzel azonban még nem nyílnak meg a kapuk az eredetileg 2000-re ütemezett tízmilliárd forintnyi (38 millió euró) keret felhasználása előtt. Ehhez előbb a SAPARD programot lebonyolító intézményrendszernek is fel kell állnia, amivel kevés híján fél éve adós a földművelésügyi tárca.
Attól egyelőre nem kell tartani, hogy a pénz elveszne, mivel a SAPARD-keret még két éven át lehívható. Ráadásul Franz Fischler agrárbiztos éppen a közelmúltban jelezte, hogy a bizottság kezdeményezi: a türelmi időt további egy évvel hosszabbítsák meg.
Azt viszont bizottsági illetékesek sem titkolják, hogy a magyar SAPARD-előkészületek lelassulása legalábbis meglepte őket. "Önök voltak az elsők, és most valahol a lista alján állnak" -- jegyezte meg egy neve elhallgatását kérő bennfentes. Tény, hogy Torgyán József földművelésügyi miniszterként tavaly júniusban még arról biztosította Franz Fischlert, hogy augusztus 30-ig állni fog a magyar ügynökség, és legkésőbb ősszel ki lehet majd írni az első pályázatokat. Ehhez képest nemhogy az ügynökség akkreditációjával nem készültek el időben, de még a pénzügyi megállapodások aláírásában is megelőzte Magyarországot a tagjelöltek többsége.
A magyar SAPARD-program szempontjából biztató, hogy Boros Imre megbízott földművelésügyi miniszter felállított a minisztériumon belül egy SAPARD-bizottságot. Ennek feladata, hogy felgyorsítsa a felkészülési folyamatokat. A Világgazdasgnak nyilatkozó Márkus Gábor, az Állami Számvevőszék igazgatója, aki többször bírálta a SAPARD program akadozását, a bizottságtól azt reméli, hogy a felkészülési folyamat átlendül a holtponton. Ez azért is lenne fontos -- mint ahogy azt EU-bizottsági illetékesek is állandóan hangsúlyozzák --, mert az egész SAPARD-ügy Magyarország EU-segélyfelszívó képességének a próbája. Az előírásoktól eltérően elköltött pénzeket -- ami jelentheti például az eredeti prioritásoktól való eltérést, vagy akár a projekt félbehagyását is -- szigorúan visszakérik majd. Szakértők ezért állnak értetlenül Boros Imre egyik laptársunknak adott interjúja előtt. Úgy nyilatkozott: ha nem érkezik elég pályázat a SAPARD-pénzekre, akkor azok egy részét, "hogy el ne veszítsük, átcsoportosíthatjuk a termelés finanszírozására". Minden egyes átcsoportosítást először Brüsszelnek kell jóváhagynia, ami hónapokat vesz igénybe. Ráadásul valamennyi SAPARD-euróra pályázatot kell kiírni, ami szintén időbe kerül. Ezért fontos, hogy mihamarabb befejeződjön az intézményrendszer akkreditációja, és kiírhassák a pályázatokat, hogy a 2000. évi SAPARD-keretet határidőre el tudja Magyarország költeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.