"Szlovákia nagyrészt csak akkor számíthat az európai uniós pénzalapok támogatásaira, ha ehhez lesznek itt partnerek -- ezek pedig a most megalakítandó nagy regionális közigazgatási egységek" -- idézi a Národná Obroda Mikulás Dzurinda miniszterelnököt. Az európai szakértők ajánlása alapján egyszerűen kiszámították, hogy egy nagy közigazgatási egységre átlag 700-800 ezer lakosnak kell jutnia -- ehhez pedig a nyolc jelenlegi körzet létrehozása látszott célszerűnek, anélkül, hogy ez a természetesen kialakult régiókhoz igazodott volna. Ezekből a jelenlegi művi régiókból lenne a kormány terve szerint 12; a négy nyugati körzetet változatlanul hagynák, a másik négy közép- és kelet-szlovákiai mindegyikéből pedig egy-egy új közigazgatási egységet hasítanának ki. Az így kialakuló 12 magasabb (regionális) szintű önkormányzati egység párhuzamosan létezne az államigazgatási hatáskörbe tartozó szintén 12 területi egységgel.
Eleinte úgy látszott, hogy ezt a kormány által elképzelt "12+12 modellt" (amelyben a magyar lakosság arányát tekintve mindenütt kisebbségbe kerülne) a koalíciós partnerek közül csak a Bugár Béla vezette Magyar Koalíció Pártja (MKP) nem fogadja el, de azóta több más koalíciós képviselő is jelezte, hogy nem támogatja. Amellett, hogy költségesnek tartják a "12+12 modellt", arra is hivatkoznak, hogy ezzel olyan térségek is létrejönnének, amelyekben csak elmélyülne a jelenlegi szegénység.
A kormány azonban sietne, és a sok más felvetett változat közül szinte már bármelyiket elfogadná -- az MKP javaslatait kivéve. Ezeket azért utasítják el mereven, mert -- ahogy Vladimír Faic, a Demokratikus Baloldal Pártjának (SDL) közigazgatási szakértője fogalmazott -- ha a Csallóköz járásait Bugárék "ultimátuma, politikai zsarolása" szerint egyesítenék, az ottani szlovák lakosság a magyar politikusok döntéseitől függő kisebbségi pozícióba kerülne, és idővel a magyar területi autonómia is kialakulhatna itt. Ez a vita mintha már a lecsillapodni látszó magyarellenességet is felszítaná. Az MKP-t ért támadásokon (és telefonjaik lehallgatásán) kívül ennek az is egyik jele, hogy a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és néhány szlovákiai roma szervezet nemrég követelni kezdte, hogy váltsák le a magyar nemzetiségű Csáky Pál emberi jogi és kisebbségi miniszterelnök-helyettest, mert "csak a magyarokkal törődik", és helyébe más kisebbség képviselője kerüljön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.