BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új horvát gyógyszerszabályozás

A horvát parlament által elfogadott törvény értelmében csökkenhet a legtöbb receptre kapható gyógyszer ára. A kormány külföldi referenciaárak alapján határozná meg a készítményekért kérhető pénzt, és 80-100 millió kuna megtakarítást remél a lépéstől. A kabinet szerint a döntés nem veszélyezteti a gyógyszergyártók nyereségességét.

A horvát törvényhozás jóváhagyta azt a jogszabályt, mely szerint a jövőben külföldi gyógyszerárakból képzett kosárhoz hasonlítva határoznák meg az egyes termékek árát. A terv szerint a készítmények Szlovéniában, Olasz- és Spanyolországban mért árából képzett átlagos értéket 10-15 százalékkal mérsékelnék, számításba véve ezzel a horvát állami egészségügyi alap, a HZZO gyengébb vásárlóerejét.
"Ha az árakat a szabály szerint újrakalkuláljuk, a receptre kapható gyógykészítmények 80 százaléka olcsóbb lesz" -- nyilatkozta a Reutersnek Rajko Ostojic egészségügyi miniszterhelyettes. Ostojic szerint a HZZO évi 80-100 millió kunát (9,28 millió dollárt) takaríthat meg a lépéssel. Tavaly az egészségügyi alap 2 milliárd kunás költségvetésből gazdálkodott. A miniszterhelyettes szerint a döntés nem fenyegeti a gyógyszeripart.
Dubravko Merlic, a legnagyobb horvát gyógyszercég, a Pliva szóvivője nem tart az árbevétel visszaesésétől. A cég képviselője abban reménykedik, hogy bizonyos orvosságok ára még emelkedhet is, a referenciaországokban mért szintnek megfelelően. "Nincs problémánk a törvénnyel, de ha a végrehajtási rendelet megtiltja a külföldön jelenleg olcsóbb készítmények árának megemelését, az károkat okozhat a helyi gyógyszeriparnak" -- tolmácsolta a Pliva álláspontját Merlic. A cég 2000-ben a belföldi piacon 990 millió kunás forgalmat bonyolított le, beleértve az összes gyógyszert, nem csak a receptre kapható készítményeket.

A horvát parlament által elfogadott törvény értelmében csökkenhet a legtöbb receptre kapható gyógyszer ára. A kormány külföldi referenciaárak alapján határozná meg a készítményekért kérhető pénzt, és 80-100 millió kuna megtakarítást remél a lépéstől. A kabinet szerint a döntés nem veszélyezteti a gyógyszergyártók nyereségességét. VG-összefoglaló-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.