Az új informatikai kórokozónak a szakemberek a Code Red II. nevet adták, jóllehet azt még nem tudták megállapítani, hogy ténylegesen a múlt heti változat egy variánsáról, vagy mutánsáról van-e szó. A terjedésében felfedeztek a trójai faló elvére emlékeztető jegyeket, amelyek révén megtelepszik hálózati kiszolgáló számítógépekben (szervereken), és onnan keresi a hálózati rendszer környező részében található, sebezhető pontokat. Az ellene való védekezés a múlt hetinél körülményesebb lehet. A korábbi változat esetében szakemberek elégségesnek tartották a rendszer kikapcsolását, mert az csak a memóriának a felejtő- (RAM) részében telepedett meg. A mostani támadás kapcsán a Dow Jones esetenként a merevlemezek újraformatálását -- és ami ezzel együtt jár, a rendszer teljes és munkaigényes újratelepítését -- ajánlja.
Az MTI szerint a veszélyre való felhívást először a londoni belügyminisztérium hálózati riasztóközpontja (Uniras) tette közzé, miután szombaton felfigyeltek a behatoló jelenlétére. A figyelmeztetés szerint az új féreg ugyanazokon a sebezhető pontokon -- a Windows NT és 2000 operációs rendszereken, illetve az alattuk működő IIS-modulon keresztül -- támad. Mint a veszélyt észlelő intézmény szakemberei figyelmeztetnek, a Code Red II. akár hatszor gyorsabban is terjedhet az első verziónál, emellett nehezebb felkutatni és kiirtani.
A központ szakértői szerint egyelőre megjósolhatatlan, hogy az új féreg milyen hatással lesz a világháló működésére. A Uniras szerint rövid távon nem várható, hogy a Code Red II. az egész internetes infrastruktúrát megtámadja, de a trójai faló mintájára kialakított képességei miatt a későbbiekben kiszámíthatatlanná válhat a működése. A brit belügyi szakértők szerint azonban azok a rendszerek, amelyeket elláttak a Code Red elleni védelemmel, a Code Red II.-vel szemben is immúnisak. A védőprogramok a Microsoft honlapján hozzáférhetők.
Az eredeti Code Red a múlt héten a vártnál jóval kisebb kárt okozott a globális hálóba kapcsolt számítógépes rendszerekben, világszerte összesen 150 ezernél valamivel több webhelyet kezdett ki. A kórokozóprogram szerzőjének keresése kapcsán a nyomozó szervek ugyanazt az elvet követik, mint az élővilágban megjelenő járványok esetében: az első áldozat után kutatnak, hogy feltárják, hozzá honnan juthatott. A Wall Street Journal értesülése szerint a mostani változat szerzője ugyanaz a személy lehet, aki áprilisban hasonló módon intézett kibernetikai támadást az amerikai atomarzenált gondozó, washingtoni energiaügyi minisztérium rendszere ellen. Ezt az akciót akkor jelezték az FBI-nak, megfelelő, hatékony ellenlépésre azonban nem került sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.