A reformtervekről a kormány szeptember 27-i ülésén tárgyal majd -- jelenti a Financial Times. A kormányzat részben a bankok befizetéseiből finanszírozott, de államilag is támogatott betétbiztosításra gondol. Egy ilyen rendszer helyreállíthatná a bankbetétek iránti lakossági bizalmat, amely az 1998. augusztusi pénzügyi válság után megrendült -- hangzik a hivatalos indoklás.
A tervezett reformok előmozdítanák, hogy a pénzintézetek a jelenleginél több kölcsönt nyújtsanak. A jegybank becslése szerint a bankhitelek GDP-hez viszonyított aránya mindössze 10 százalék, ami sokkal kevesebb, mint a legtöbb hasonló gazdaságban. A hitelek zömét a nagyvállalatok kapják, kevesebb, mint egyévi lejárattal. Kevés a hosszú lejáratú hitel, és általában csekély kölcsönhöz jutnak a kis- és középvállalatok.
A múlt héten Moszkvában a különféle reformjavaslatokat konferencián vitatták meg, amelyen először vettek részt a jegybank meghívására a nemzetközi pénzintézetek képviselői. A Világbank moszkvai vezető közgazdásza, Christoph Ruhl kijelentette: a nemzetközi pénzügyi szervezet helyesli a betétbiztosítás bevezetését -- feltéve, hogy az a jó minőségű bankoknál elhelyezett összegekre vonatkozik majd.
Azzal is egyetért, hogy kétszintű legyen a bankrendszer, egyrészt a jegybankból, másrészt az összes többiből. Ez elősegítené a versenyt. Jelenleg a Takarékpénztár és a Külkereskedelmi Bank a jegybankhoz tartozik. A többi orosz kereskedelmi bank is azért lobbizik a vállalkozókat tömörítő gyárosszövetség útján, hogy a jegybankról leválasszák kereskedelmi pénzintézeteit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.