BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kormánydöntés a címzett támogatásokról

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A kormány javaslata alapján a következő három évben közel 35 milliárd forintot kaphat címzett támogatásként 43 önkormányzati beruházás. Ebből jövőre összesen hárommilliárd forintot folyósítanának. Az állami segítséggel mintegy 50 milliárd forint értékű fejlesztést valósíthatnak meg a helyhatóságok.

Jövőre összesen hárommilliárd forint címzett támogatást javasol a kormány 43 új önkormányzati beruházáshoz -- ismertette a kabinet tegnapi ülése után Borókai Gábor. A kormányszóvivő elmondta: 2003-ban 16,3 milliárd, 2004-ben pedig 14,6 milliárd forintot -- tehát összesen csaknem 35 milliárdot -- kapnak az érintett helyhatóságok, ha az Országgyűlés elfogadja a kormány javaslatát.
Mint azt a Világgazdaság már megírta, minden eddigénél több, 468 igényt nyújtottak be az önkormányzatok, s összességében 629 milliárd forint értékű beruházást terveztek. Lapunk információi szerint korábban a kormány elé kerülő előterjesztésben 36 önkormányzat 39 beruházásának támogatása szerepelt. A kormányszóvivő kifejtette: a kabinet által támogatásra javasolt települések, illetve megyei önkormányzatok listája néhány nap múlva válik nyilvánossá, amikor a miniszterelnök aláírása után a törvényjavaslatot beterjesztik a parlamentnek. Borókai Gábor csak néhány helyhatóságot említett meg, többek között Kalocsa, Mohács, Miskolc, Pécs, Mórahalom, Csurgó, Pilis, Nőtincs, Sopron, Szeged és a fővárosi I. kerületi önkormányzatát.
A kormány döntésénél kiemelt szempont volt, hogy reális-e az igény, s hogy minden megye legalább egy önkormányzata és a főváros legalább egy kerülete részesüljön címzett támogatásban. Egy helyhatóság egy fejlesztéshez kaphat állami forrást, kivéve, ha a beruházás európai uniós támogatásra is számíthat. Ettől az évtől kezdve az egymilliárd forint feletti, szennyvízelvezetéshez, illetve -tisztításhoz és a térségi szilárdhulladék-lerakókhoz kapcsolódó beruházáshoz is címzett támogatást kell kérni, míg korábban ezekhez alanyi jogon járó céltámogatást lehetett igényelni.
Az előző években az ellenzék gyakran bírálta a kabinetet, hogy döntően a kormánypárti, illetve független vezetésű önkormányzatokat részesítették előnyben. A kormány viszont hangsúlyozta: szakmai szempontokat helyeztek előtérbe. Lapunk információi szerint most is csak három szocialista és egy szabad demokrata vezetésű önkormányzat szerepel a támogatottak listáján.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.