Az ÁHH által ellátandó, főként előzetes ellenőrzési feladatok kiegészítik az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal munkáját. A hivatal révén átláthatóbbá válik a közpénzek útja, felhasználása. Képes lesz arra, hogy előzetesen ellenőrizze: az érintettek a költségvetési előirányzatoknak és céloknak megfelelően kívánják-e elkölteni a pénzeket.
Az országos hatáskörű intézmény a területi államháztartási hivatalokra (ma táh, egykor tákisz) épül. Az eddigi 500-550 ezer önkormányzati alkalmazott mellett 2002-től itt végzik a 340 ezer, központi közigazgatásban foglalkoztatott illetményének számfejtését, valamint teljes körű adó- és tb-elszámolását is. Ez lehetőséget teremt arra, hogy a jövőben a közszféra béreit szabályozó törvényeket egyszerűsítsék -- mutatott rá korábban lapunknak Naszvadi György, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára.
Az ÁHH a pénzügyi igazgatás része, a köztisztviselői törvény hatálya alá tartozik. Vezetője Mohos András, korábban a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára volt. A hivatalnál 300-350 ember dolgozik; ők jórészt a kincstárból kerültek át, illetve átveszik az APEH SZTADI mintegy 30 fős, költségvetési ügyekkel foglalkozó stábját és a Pénzügyminisztérium egyes munkatársait is.
Az államháztartási reform részeként már március elsejétől részvénytársasági formában önállósult Államadósság Kezelő Központ; valamint az Államháztartási Hivatal mai felállását követően, 2002 januárjában a Magyar Államkincstár is részvénytársasággá alakul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.