BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romlik-e a folyó mérleg

Az utóbbi hetek, hónapok történései jelentős bizonytalanságot vittek a hazai gazdaság jövőbeni pályájába. A növekedésre és az egyensúlyra vonatkozó elemzői vélemények is jobban megoszlanak a szokásosnál, jelentős különbségek fedezhetők fel például a 2002-es gazdasági teljesítménnyel kapcsolatban.

Az utóbbi hetek meglepő hazai makroadatai, illetve a világgazdasági, -politikai fejlemények jelentősen kiszélesítették Magyarország számára a következő egy-másfél évben bejárható lehetséges makrogazdasági pályát -- erről tanúskodik az is, hogy a lapunk által megkérdezett elemzők előrejelzései a korábbiaknál nagyobb szóródást mutatnak.
A legkisebb véleménykülönbség az idei GDP-növekedéssel kapcsolatban figyelhető meg. A szakértők többsége a harmadik negyedévben egyértelműen 4 százalék alatti bővülést vár. Az utolsó három hónap teljesítményének esetében elsősorban a fogyasztás élénkítő hatásának mértéke kérdéses. A bázishatással együtt elképzelhető, hogy a gazdaság teljesítménye még javulni is fog az első fél évhez képest -- mondja Kovács György, a DG-Bank makroelemzője, aki az év egészére 4,4 százalékos növekedést vár. Ezzel a prognózissal ő a legoptimistább a lapunk által megkérdezett szakértők közül. A többség azonban úgy véli, hogy az utolsó negyedév esetlegesen jobb száma arra lehet elég, hogy az éves átlagos bővülés ne süllyedjen 4 százalék alá. Ez már csak azért is valószínű, mert a gazdaságpolitikai élénkítés -- hatásának időbeli eltolódása miatt -- az idei számokat már nem befolyásolja -- véli Nyeste Orsolya, a Postabank makroelemzője.
Sokkal nagyobb a bizonytalanság az idén meglepően jól teljesítő folyó fizetési mérleggel kapcsolatban. Igazán szeptembertől lehet jelentős romlásra számítani, ezért az első őszi hónap eredményét mindenképpen érdemes megvárni az új prognózissal -- véli Nyeste Orsolya, aki szerint ezzel együtt sem várható 2 milliárd euró feletti hiány az idén. Az év utolsó hónapjainak egyenlege ráadásul a külföldi tulajdonú vállalatok profit-hazautalásának mértékétől függ -- teszi hozzá Zsoldos István, a Concorde elemzője. Ez pedig néhány multinacionális cég politikáján múlik, vagyis gyakorlatilag előrejelezhetetlen. Zsoldos szerint várható egy nagyobb repatriálás, és szeptembertől -- amikor a turizmus teljesítménye szezonális okokból és a terrortámadások következtében is csökken -- már egyébként is érzékelhető lesz a folyó mérleg állapotának romlása. Ha megvalósul az elemző 2 milliárd eurós hiányt jelző prognózisa, akkor sem lenne drámai a romlás mértéke, hiszen a tavalyi 1,6 milliárdos deficit is kifejezetten jó számnak számított.
Bár a hiány növekedésére minden elemző -- sőt a kormány és a jegybank is -- számít, nem mindenki ilyen pesszimista annak mértékével kapcsolatban. Úgy tűnik, hogy a makrogazdasági tankönyveknek megfelelően a gazdasági bővülés visszaesése együtt jár a külső egyensúly javulásával, dacára annak az általános várakozásnak, hogy a mérséklődő külső és az élénkülő belföldi kereslet kombinációjának hatására a külső egyensúly romlani fog -- fejti ki Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője, aki csupán 1,4 milliárdos hiányt vár.
Jövőre a folyó mérleg 500 millió euróval zárhat rosszabbul, mint az idén -- véli Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő elemzője. Kérdés azonban, hogy mennyi áthúzódó tétel terheli majd a 2002-es évet. Amennyiben sok olyan folyó mérleget érintő hatás lesz, amely az idei helyett a jövő évi mérlegben jelentkezik, még nagyobb lehet a különbség.
A legjelentősebb véleménykülönbségek a 2002-es GDP-növekedéssel kapcsolatban merülnek fel. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a magyar gazdaság potenciális növekedése közelebb van a 4 százalékhoz, mint az 5-höz -- mondja Zsoldos. A következő években nem számíthatunk a foglalkoztatottság gyors növekedésére, ráadásul a választások után az expanzív költségvetési politika kisebb kiigazítására is számítani lehet. Pesszimizmusra adhatnak okot az iparban megfigyelhető recessziós jelek is, és 2002-ben a belső kereslet sem élénkül majd az ideihez hasonló ütemben, köszönhetően többek között az ideinél alacsonyabb bérkiáramlásnak. Ráadásul a jegybank politikája is inkább megszorító jellegű lesz, és a külső környezet javulása is késik -- sorolja Zsoldos a növekedésre ható kedvezőtlen tényezőket, megindokolva egyben a 3,7 százalékos GDP-előrejelzését. Arra azonban a szakértő is felhívja a figyelmet, hogy az utóbb időszakban az előrejelzésekben a korábbinál jóval több bizonytalansági tényezőt kénytelenek beépíteni az elemzők.
Amennyiben valóban ilyen mértékű lassulás következne be, 1996 óta a legkisebb bővülésre számíthatunk 2002-ben. Csak egy árnyalattal optimistább a kérdéssel kapcsolatban Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Szerinte 2002 második felében már elkezdődik az élénkülés, ami a következő 6-9 hónap gyengébb teljesítményét részben kompenzálja majd. Ha a világgazdasági fellendülés jövőre megvalósul, 4 százalék felett lesz a bővülés -- mondja Forián Szabó, aki ezt a forgatókönyvet tartja valószínűbbnek. Ez egyébként azt is jelentené, hogy 2001-hez képest növekedne a gazdaság lendülete. A következő időszak nagy kérdése a beruházások alakulása -- mondja Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő elemzője. A belső fogyasztás által húzott gazdaság jövőre nagy valószínűséggel messze lesz a tavalyi 5,2 százalékos növekedési ütemtől, de a 4,5 százalékos bővülésre megvan az esély.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.