A legfrissebb adatok kissé eltérnek a korábban kirajzolódott trendtől -- mondja Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő makroelemzője. Szeptember volt ugyanis az első hónap, amikor a teljes árindex csökkenése kizárólag a belföldi értékesítések áralakulásának volt köszönhető. A hazai infláció szempontjából kulcsfontosságú termelői árak tulajdonképpen a fogyasztóiak mozgásához hasonló. Látványosan csökken például az élelmiszer-ipari árdinamika, és az olaj világpiaci ellenértékének alakulásával párhuzamosan a kőolaj-feldolgozás költsége is.
Miközben tehát szeptemberben az infláció szempontjából kedvezően alakultak a belföldi értékesítési árak, nagyot emelkedtek az exportértékesítés árai. Ennek oka a forint ősz eleji gyengélkedése volt, amit a terrortámadás által a pénzügyi piacokon okozott ijedtség váltott ki. Az exportértékesítésnek azonban nincs hatása a hazai inflációra, így az adatok mindenképpen kedvezőnek mondhatók -- mondja Nagy, aki úgy véli, hogy decemberre -- a forint árfolyamának függvényében -- nulla százalék körülire eshet az ipari termelői árindex. Az inflációs nyomás további csökkenése egyébként az októberi drágulási adatokban is meg fog jelenni, az elemző 7,5 százalékos éves drágulást vár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.