Tovább erősítheti a magasan képzett fiatal magyar munkavállalók külföldre áramlását az ország EU-csatlakozása - véli Jacques A. Mertzanopoulos, az Arthur Hunt fejvadász cég bécsi ügyvezető partnere, aki 11 éve foglalkozik magyar munkaerő Nyugat-Európába való közvetítésével. A cég által szervezett tegnapi kerekasztal-beszélgetésen Mertzanopoulos úgy fogalmazott, ma sokszor már csak annyi a különbség a fiatal, jól képzett magyar, illetve osztrák vagy német munkavállalók között, hogy a magyarok egy nyelvvel többet beszélnek.
A magyarok versenyképességi hátránya a múlté, az Arthur Hunt (főleg Francia- és Németországból származó) tapasztalatai szerint a fogadó cégek egyre elégedettebbek velük. Mivel azonban az elérhető jövedelemben továbbra is nagy a különbség, 2-4 évre nagyon sok jól képzett magyar fogja elhagyni az országot a határok megszűnésével párhuzamosan - jósolja a bécsi szakértő.
Rolek Ferenc MGYOSZ-alelnök, a Budapest Bank hr-vezetője úgy látja, az EU-csatlakozással az a tendencia is megerősödik, hogy a 2-4 év után külföldről hazatérő, jól képzett magyar munkavállalók nem hajlandók teljesen visszaállni az itthoni jövedelmi szintre. Az ő tapasztalatai szerint egyébként a külföldön dolgozó fiatal magyarok közül a legtöbben vissza is jönnek, s olyan élményekről számolnak be, hogy "nagyon hasznos volt ez a néhány év, sokat tanultam, de kicsit unatkoztam, kicsit lassú volt odakint minden".
A Nyugatra vándorlásban azonban nem a magasabb jövedelem, vagy a (honihoz képest) kényelmesebb munkatempó az egyetlen motiváló tényező. Mezővári Johanna, a UPC Magyarország személyügyi vezetője úgy látja, hogy azok a magyarok, akik idehaza elértek egy bizonyos pozíciót, sokszor már csak külföldön tudnak továbblépni. Nem csupán a pénzért mennek néhány évre Nyugatra, hanem azért is, mert tovább akarnak fejlődni, illetve sokszor amiatt, mert idehaza még meglehetősen instabil a környezet, nem érzik eléggé biztonságban magukat.
Kiss György, az írországi bejegyzésű ETel távközlési szolgáltató hazai leányvállalatának hr-igazgatója azt a példát hozta fel a magyar mérnökök versenyképességére, hogy cégük frankfurti központjában a német mérnökök gyakran kérnek tanácsot egy-egy probléma megoldására magyar kollégáiktól. Szerinte ha megnyílnak a határok, sok nyugat-európai mérnök bajba kerülhet, mert közép-európai szakmabeli társaik nemcsak olcsóbbak, de gyakran jobban is képzettek.
Miért van tehát szinte minden külföldi cég magyar leányvállalatának topmenedzserei között néhány külföldi is? Jean Yves Alquier, a Club of Budapest vezetőségi tagja szerint ez nem a magyarokkal szembeni bizalmatlanság jele, hanem abból a megfontolásból ered, hogy a tulajdonosok szeretnék a Nyugaton megszerzett tapasztalataikat is idehozni. A nyugati és magyar vezetők közti konfliktusok egy másik forrása az lehet, hogy a közép-európai térségbe általában nem a legjobban képzett nyugatiak jönnek. Gáborján László, a budapesti Arthur Hunt ügyvezető partnere arra emlékeztetett, hogy az OTP vagy a Mol szlovákiai leányvállalatának menedzsmentje sem helybéliekből áll, hanem magyarokból. (UGy)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.