Március 11-i dátummal elrendelte a Magyar Nemzeti Földalap (MNFA) Kht. cégnyilvántartási bejegyzését a cégbíróság, tudtuk meg. Erre úgy nyílhatott lehetőség, hogy a jelenleg előtársaságként működő, százszázalékos FVM-tulajdonú kht. eleget tett a február közepén hozott hiánypótlási végzésnek, és módosította alapítói okiratát.
A változtatásra elsősorban azért volt szükség, mert az MNFA a létesítői dokumentumban ki kívánta kötni, hogy üzleti titokra hivatkozva megtagadhassa a betekintést a működéssel kapcsolatban keletkezett iratokba. A cégbíróság ezt ellentétesnek találta a közhasznú szervezetekről szóló törvénnyel. A cég a felszólítás nyomán az üzleti titokról szóló rendelkezést törölte. Ha ezt nem tette volna meg, a cégbíróság a bejegyzési kérelmet elutasította volna (VG, 2002. február 26.).
A módosítás révén a földalapos iratokba (szerződésekbe) előzetes egyeztetés után bárki betekinthet majd a kht. szervezeti és működési szabályzatában meghatározott módon, illetve a személyiségi jogok figyelembevétele mellett. Információink szerint a mostani hiánypótlásban pontosították a kht. döntéshozatali mechanizmusát és tevékenységeinek besorolását is.
A bejegyzési végzés ellen fellebbezni nem lehet, de hatályon kívül helyezése érdekében bírósági per indítható a cégközlönybeni közzétételtől számított 30 napon belül, tudtuk meg. A jogvitát az ügyészség kezdeményezheti, illetve bárki azok közül, akikre nézve a végzés rendelkezéseket tartalmaz. A cégbíróság a bejegyző végzést hivatalból küldi meg az ügyészségnek, mivel az MNFA közhasznú jogállású társaságként működik és állami vagyonnal gazdálkodik majd.
Mértékadó jogi szakértők szerint a kht.-val, illetve létrehozásával és működésével kapcsolatban számos komoly kifogás merül fel. Mivel azonban a problémák az MNFA megalakításáról szóló törvényből és más módosított földügyi jogszabályokból származnak, az ügyészség előreláthatólag nem indít pert a cégbejegyzéssel kapcsolatban. Az aggályokat - több civil szervezet beadványa nyomán - az Alkotmánybíróságnak (Ab) kell majd tisztáznia - állítják szakértők.
A 30 napos perelhetőségi határidő mindenesetre eleve azt jelenti, hogy a kht. jogi értelemben április végéig támadható marad. A valószínűsíthető Ab-eljárás pedig a céget jóval tovább is bizonytalanságban tarthatja. Mint ismert, már a március 11-i bejegyzés is jókora csúszást jelent a társaság létrehozásában. Ebben közrejátszott, hogy az FVM az alapítói okiratot a cégbírósághoz csak január 29-én adta be, holott az agrárminiszternek a dokumentumot a törvényi szabályozás szerint már január elsején ki kellett bocsátania. A késlekedést az okozta, hogy a benyújtáshoz elengedhetetlen személyi kérdésekről - miként a kormányfői kinevezések dátumából is kitűnik - csak később született döntés.
Hazafi László
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.