BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két tervvel is segít az AmCham

Az Amerikai Kereskedelmi Kamarának (AmCham) pártkapcsolatai nincsenek, a kormánynyal törekszik együttműködésre. Ennek jegyében Magyarország regionális centrummá válásáról és az adóreformról dolgoz ki terveket. A szervezet elnökét adó PricewaterhouseCoopers (PwC) közben a két versenytársának összefogása révén új helyzettel kénytelen szembenézni a piacon.

Az új kormány munkáját segítendő az AmCham jelenleg két aktuális kérdéssel foglalkozik: május végére egyrészt kidolgoz egy úgynevezett fehér könyvet, amely felvázolja a Magyarország regionális központtá válásához szükséges teendőket. A kamara másik aktuális feladatként az adórendszer változásával kapcsolatban dolgozza ki álláspontját - tájékoztatta a Világgazdaságot Bienerth Gusztáv, a kamara elnöke, s egyben a PwC könyvvizsgáló és tanácsadó cég magyarországi vezérigazgatója. Elmondása szerint kedvező fejlemény, hogy a választások következményeként letisztultabb, szélsőségektől mentes, kétpólusú parlament ülhet össze. Jó jel továbbá a magas részvételi arány is, hiszen az uniós csatlakozást jóváhagyó népszavazáshoz ugyancsak mozgósítani kell a társadalmat.

Tapasztalata szerint a jövőben fokozott együttműködésre utalt kormány és ellenzék változatlanul kiemelt célként kezeli az uniós csatlakozást, ami az általuk képviselt befektetői körök számára szintén fontos. Az AmCham közel hatszáz tagja Magyarországon a közvetlen külföldi tőkebefektetések mintegy 40 százalékát, a bruttó hazai összterméknek pedig megközelítőleg felét adja. A kamarának pártkapcsolatai nincsenek, jóllehet januárban már folytattak megbeszélést az utóbb parlamentbe jutott négy párttal. A kormányzati kapcsolatokra viszont törekednek, ennek jegyében a kormányfőt és a szakminisztereket rendszeresen meghívják fórumaikra. Medgyessy Péter már jelöltként is tett náluk látogatást, és ígérete szerint beiktatása után is megjelenik. Az AmCham elnökét adó tagvállalat, a PwC közben szintén jelentős változásokkal kénytelen szembenézni: feltéve ugyanis, hogy megvalósul a régióban az Ernst & Young és az Andersen együttműködése, kapacitásban az új szervezet megközelítheti az eddig messze a legnagyobbnak számító PwC-t. A tavaly a magyar gazdasággal egyező ütemben növekvő könyvvizsgálói piacon tehát két, közel azonos súlyú szereplő lehet jelen, őket a további két ismert nemzetközi vállalkozás, valamint a piac "maradékán" osztozó több ezer kiscég egészíti ki. Mindazonáltal nincs különösebb jelentősége az első rangnak, a hangsúly a kellő méretű és hatékonyságú kapacitáson van - fogalmaz a vezérigazgató. Tapasztalata szerint a kapacitás kevésbé az egyes projektek átfogásához, sokkal inkább az összes egyidejűleg jelentkező igény kielégítéséhez szükséges. Komoly erőforrást igénylő megbízatásra mindenesetre jó példát kínál a PwC által elnyert, július végére elkészülő olimpiai megvalósíthatósági tanulmány. A finanszírozástól a közlekedésen át a környezetvédelemig terjedő feladatokkal jelenleg mintegy száz ember foglalkozik. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság követelményrendszeréből kiindulva megvalósíthatósági lehetőségeket vesznek sorra, a tanulmány végkövetkeztetései azonban csak a munka elvégzése után ismerhetők meg - kér türelmet a tapasztalata szerint mindenki által nagy kíváncsisággal várt elemzés elkészüléséig Bienerth Gusztáv.

Mráz Dániel

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.