Bisztricsány Julianna
Bevált a jóslat, az elmúlt néhány hét tapasztalatai szerint elvesztette korábbi népszerűségét az áfabiznisz. Áprilistól mostanáig egyetlen olyan cégalapítási engedélykérelem sem érkezett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF), amelyben célként az áfa-visszatérítést jelölték volna meg - mondta lapunknak Szabó Ildikó, a felügyelet osztályvezetője. Így mára csak néhány cég maradt a piacon a régiek közül; ezek már korábban is pénzügyi vállalkozásként működtek.
Az új szabályoknak megfelelően áprilistól a kereskedők feladata, hogy kifizessék a náluk vásárló külföldieknek az áru utáni általános forgalmi adót.
Továbbra is van lehetőség arra, hogy közvetítő cég vállalja ezt magára. Korábban 350 vállalkozás végezte főprofilként az áfa-üzletet, ám az ahhoz szükséges APEH-engedélyek lejártak. Mostantól csak a PSZÁF-tól kapott jogosítványok birtokában végezhető áfa-visszatérítés, mivel ez pénzügyi tevékenységnek minősül. Hitelnyújtást, illetve faktorálást végző pénzügyi vállalkozásra kell a felügyeletnél kérelmet benyújtani. Feltétel a minimum 50 millió forintos alaptőke. A vonakodásnak az is oka, hogy az áfavállalkozásoknak jelentősen megnőtt a kockázata: korábban az adóhivatallal közvetlenül számoltak el, mostantól a kereskedőtől kapják meg a pénzüket a számla és a vámpapírok fejében.
Egyelőre nem érez visszaesést a forgalomban Delea Ferenc, az egyik piacvezető, a Global Refund Magyarország Rt. cégvezetője. A kereskedőknek túl sok macerával és költséggel jár az áfa visszafizetése, így továbbra is inkább közvetítőre bízzák a forgalmi adó megtérítését. A külföldieknek is egyszerűbb, ha a határon hozzájutnak a pénzükhöz, nincs vele több gondjuk, véli. Nem látja ennyire optimistán a helyzetet Keller József, a piac másik meghatározó cége, az Interfaktoring Rt. elnök-vezérigazgatója. Tapasztalataik szerint a kereskedelmi forgalom drasztikusan visszaesett a keleti határok mentén, s ez tükröződik az áfa-visszaigénylésben is. Mivel az áprilistól hatályos áfaszabályok keményebb feltételekhez kötötték a visszafizetést, a korábban rendszeresen kereskedelmi mennyiségben vásárlók ténykedése a töredékére csökkent. A román, ukrán, szerb határszakaszokon ez a "külkereskedelem" tette ki az utasforgalom 90 százalékát.
Azt igazolják vissza a vámosok tapasztalatai is, hogy a keleti - elsősorban az észak- és a dél-alföldi - régiókban visszaesett az áfaigénylésre benyújtott számlák értéke. Egyes határszakaszokon a 80 százalékot is eléri a csökkenés. Tavaly a külföldi utasok több mint 21 milliárd forint értékű árura nyújtottak be visszaigénylési kérelmet. A legtöbb igénylés ukrán, román és jugoszláv állampolgároktól érkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.