Hétfőig még van néhány óra, így lehet, hogy az MSZP és az SZDSZ a nap folyamán benyújtja az egykori állambiztonsági szolgálatok iratait nyilvánossá tevő törvényjavaslatát - jelentette ki lapunknak Magyar Bálint oktatási miniszter. Az elképzelések szerint egyébként az NKÖM felügyelné azt a szaklevéltárat, ahol a jövőben az iratokat őriznék. Azt, hogy a tervezet rohammunkában készül, érzékelteti: a pártok szakértői még vizsgálják, a módosítások igényelnek-e kétharmados többséget, és a hét végén még az sem volt teljesen biztos, hogy egy merőben új jogszabályról, vagy csak a korábbi törvény módosításáról lesz-e szó.
Eközben önálló törvényjavaslatot készít a Fidesz is, amely mást akar, mint a koalíció.
A legnagyobb ellenzéki párt öszszeférhetetlenséget mondana ki a múltban és most betöltött egyes tisztségek között. Szombaton mindkét ellenzéki párt országos választmánya ülésezett. A fideszes testület kifejezetten a történtekre hivatkozva tartott rendkívüli tanácskozást. Kövér László, a választmány elnöke szerint "közjogi értelemben lehet ugyan Magyarország miniszterelnöke a D-209-es elvtárs, de erkölcsi értelemben nem". A politikus a Medgyessy Péter állambiztonsági tiszti múltjára adott magyarázatokkal kapcsolatban leszögezte: "Kiderülhet majd az is, hogy a mi érdekünkben lövettek 1956-ban, és a mi érdekünkben vertek minket az utcán még 1987-88-ban is."
Az MDF ov kéri az MSZP-t és az SZDSZ-t, vizsgálják felül a miniszterelnökkel kapcsolatos álláspontjukat. A párt vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezte, hogy pontosan kiderüljön, mit tett vagy nem tett állambiztonsági tisztként a kormányfő. A bizottság megalakításához szükség van a parlamenti többség jóváhagyására, az MSZP és az SZDSZ hivatalosan mai frakcióülésein alakítja ki álláspontját, de a kisebbik koalíciós párt információink szerint minden bizonnyal megszavazza a testület létrehozását.
A szabad demokraták országos tanácsának ülésén vita alakult ki a politikai helyzet értékeléséről. Mint Kuncze Gábor fogalmazott, a frakció Medgyessy Péter melletti kiállásával szemben megfogalmazódtak ellenvélemények, de olyan javaslat nem volt, amely megkérdőjelezte volna a képviselőcsoport döntését. Az SZDSZ több politikusa ugyanakkor lapunk kérdésére úgy vélte: naivitás lenne azt hinni, hogy az ügy véget ért, a koalíciónak fel kell készülnie arra, hogy nem lesz sokáig tartható az a morális válsághelyzet, melybe belesodródott. Többen elképzelhetőnek tartják azt is, hogy az eddigi két dokumentum után újabb papírok is előkerülnek, amelyek tovább rombolják nemcsak a miniszterelnök, hanem egész kormánya tekintélyét, ez pedig szükségessé teheti az SZDSZ álláspontjának újragondolását. Kuncze Gábor az ügy kirobbanását követően úgy fogalmazott, hogy a III/III-as csoportfőnökség hatáskörébe tartozó cselekmény határvonalat jelent az SZDSZ számára.
A kormányfő maga vasárnap két interjúban is úgy vélte, talán hibázott, amikor korábban nem mondta el a múltjával kapcsolatos információkat. Hangsúlyozta azonban: titok volt, de nem bűn, amit tett.
Dudás Gergely
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.