BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre kisebb az olimpiai rendezés hátszele

A labdarúgás mellett Magyarország Eb-rendezésre irányuló lobbija dominálhat az augusztus 21-i magyar-spanyol mérkőzésen, a Puskás Ferenc-stadionban. A kérdés csak az: a pályázat elkészítését hangzatos ígéretekkel elindító, azóta kispadra ültetett politikusok helyett pályára lépő társaik menynyire akarnak agilisan játszani a meghívott UEFA-grémiummal szemben.

Az utóbbi időben egyre inkább úgy tűnik, lanyhul Magyarországnak a két nagy sportüzleti és sportpolitikai projektjére, a 2008-as labdarúgó Európa-bajnokság (Eb) és a 2012-es nyári olimpiai játékok megrendezésére irányuló törekvése.

Igaz, világesemények rendezési költségeiről hivatalos adatok egyelőre még nincsenek, egyes számítások szerint az Eb-rendezés legalább 500 milliárd forintba kerül, az olimpiára pedig legkevesebb 3000 milliárdos előkészületek szükségesek. A választásokat megelőző kampányidőszakban sem fennkölt szónoklatokból, sem pedig anyagi támogatás odaítéléséből nem volt hiány. Jelenleg azonban már biztosan csúszik a PricewaterhouseCoopers (PwC) által készített olimpiai megvalósíthatósági tanulmány nyilvánosságra hozatala, és visszaesett az Eb-előkészítés politikai hátszele is. Ráadásul időközben az is kiderült: egyik feladat kivitelezéséhez sem áll rendelkezésre a szükséges pénzügyi keret. A PwC nyílt közbeszerzési eljárás útján nyert 395 millió forint+áfa értékű megbízásából egyelőre 200 millió hiányzik, míg az Eb-pályázat bemutatásával összefüggő, tovább már nem halasztható kifizetésekre augusztus 2-án a költségvetés általános tartalékából kellett 150 millió forint biztosításáról döntenie a kormánynak, hogy fedezetet találjon a már elvégzett munkákra. Igaz, az új kormány ugyanakkor a 2159/2002-es kormányhatározattal szemben indokolatlannak találta a stadiontervek elkészítésére korábban megítélt 500 millió forintos igényt. Így egyelőre kérdéses, hogy a szeptember 23. és 27. között hazánkba érkező UEFA-szemlebizottság a nyolc kijelölt helyszínen - köztük a két fővárosi helyszínen, valamint Miskolcon, Debrecenben, Szegeden, Székesfehérváron, Győrben és Kaposváron - a leendő pályákról milyen látványtervekre vethet szigorú pillantást. Ismeretes az is: az új sportkormány, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminiszté-rium (GYISM) stadionhelyszínekről kialakított elképzelése sem egyezik elődje, az ISM terveivel. A GYISM vezetése több jelenlegi helyszín Eb-rendezési alkalmasságát megkérdőjelezi.

Az Eb-pályázat június 19-i hivatalos stockholmi bemutatását követően csökkent a magyar pályázat sikeres kivitelezése érdekében indított lobbi hatékonysága - ismerte be Huszár István, az Eb-előkészítő bizottság egyik vezetője. Lobbizásra persze mindig lehet alkalmat találni: az augusztus 21-i - Puskás Ferenc 75. születésnapja alkalmából rendezendő - magyar-spanyol barátságos mérkőzésre például várhatóan több UEFA-vezető is érkezik. Igaz, az Eb-vel kapcsolatos célirányos "lövések" hivatalosan szigorúan tilosak az adott mérkőzés kapcsán.

Magyarország rendezési esélyeinek latolgatásába mindenesetre nem érdemes bocsátkozni - véli Huszár István. Mint mondja: a létesítmények, az infrastruktúra, a vendéglátóipar tekintetében több, sokkal jobban felkészült kandidálóval is nehezen tudja felvenni a versenyt a magyar pályázat, ugyanakkor Magyarországnak a kelet-közép-európai térségben szerzett meghatározó és folyamatosan növekvő gazdasági-politikai szerepe előnyt is jelenthet. Ráadásul elég csak arra gondolni, hogy a 2004-es Eb-házigazda Portugália jelenleg is számos rendezési problémával küzd, pedig többek között olyan vetélytárssal szemben nyerte el a rendezés jogát, mint Spanyolország, amely gond nélkül alkalmas lehetett volna a feladatra.

A nagy projekt, az olimpiai pályázat azonban egyre kisebb hátszéllel fut. Igaz, a teljes leállás várhatóan csak akkor következik be, ha a megvalósíthatósági tanulmányt készítő PwC makrogazdasági elemzéseit a szakértők és politikusok is úgy értelmezik majd, hogy a 2012-es időpont helyett egy későbbi alkalom mellett célszerűbb dönteni, ha sikeres olimpiát szeretne Magyarország rendezni. Egy biztos: a tanulmányt a PwC nem tudta elkészíteni a kiírt, július 31-i határidőig. Bienerth Gusztáv, a cég vezérigazgatója a Világgazdaságnak elmondta: szeptember végére készülhet el a teljes anyag. Hangsúlyozta: ebben a pillanatban nem tud választ adni arra a kérdésre, érdemes-e Magyarországnak olimpiát rendeznie 2012-ben, mivel a tanulmányban hiányosak a makrogazdasági elemzések, ráadásul szükséges azoknak a részletes összevetése az ország gazdasági fejlődését előirányzó tizenöt éves terv elemeivel is.





Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.