Letartóztatások agrárügyekben
Ismét felélénkültek a fejlemények a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) érdekeltségébe tartozó cégekkel kapcsolatban 2001 februárja és 2002 májusa között elrendelt nyomozások ügyében. A tárca tulajdonában álló Concordia Közraktározási Rt. érdekeltségébe tartozó GMS 96 Kft. fiktív tárolási ügyletével kapcsolatos és a - szintén FVM-cég - Agrármarketing Centrum (AMC) Kht. reklámanyagai ügyében elrendelt nyomozást a rendőrség múlt héten vádemelési javaslattal zárta le. Emellett az év végéig várhatóan az agrárügyekkel kapcsolatos többi nyomozás is befejeződik - közölte Papp Csaba, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának osztályvezetője.
A nyomozó hatóság szerint B. István Csaba, a GMS 96 Kft. volt ügyvezetője sikerrel vette rá N. Zoltánt, a társasággal szerződéses viszonyban álló Farm-Air Rt. volt vezérigazgatóját, hogy állítson ki egy 1611 tonna takarmánykukorica tárolásáról szóló fiktív tárolási nyilatkozatot, s ez alapján egy fiktív szállításról szóló számlát is készítsen. A dokumentumok befogadásával a GMS 96 Kft. volt vezetője több mint 32 millió forint kárt okozott munkáltatóinak. Az ügylet miatt a rendőrség B. István Csabát hűtlen kezeléssel, magánokirat-hamisítással, míg N. Zoltánt bűnsegédlettel gyanúsítja.
Az AMC által megrendelt reklámkiadványok ügyében a nyomozás során kiderült: a társaság kétszer rendelte meg a különféle agrárkiállításokra szánt ugyanazon tájékoztató anyagokat a készítést elvállaló Best-Press Kft.-től. Nem sikerült tisztázni, hogy végül hány kiadvány készült el, s az sem nyert bizonyítást, hogy a második szerződés csak azt a célt szolgálta volna, hogy elfedjék a kiadványok irreálisan magas öszszegben megállapított árát, így az ORFK végül "csak" hatrendbeli magánokirat-hamisítás miatt gyanúsította meg E. Attilát, az AMC volt pr-vezetőjét.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság csalás bűntette miatt múlt héten előzetes letartóztatásba helyezte K. Imrét, a Nexon Bróker Rt. vezérigazgatóját és N. Zoltánt, az Agroford Kft. képviselőjét. Azt vállalták 2001 őszén, hogy mintegy 1500 tonna, a társaság által átadott búzát az árutőzsdén befektetnek. Az árut azonban saját hasznukra értékesítették, több mint 26 millió forinttal károsították meg a gazdaságot.


