BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizonytalan sorsú pályázatok

Még nem dőlt el, hogy a forráshiány miatt elutasítják-e a versenyképes beruházások támogatására meghirdetett Széchenyi-tervi pályázatok nagy részét, vagy januárra halasztják a pályázati döntést - tudta meg lapunk. A tét ötvenmilliárdnyi beruházás, négyezer új munkahely, valamint harmincezernek a megtartása.

A versenyképes beruházások támogatására kiírt Széchenyi-tervi pályázat azok egyike, amelyekkel kapcsolatban az igényeket forráshiány miatt csak augusztus 2-ig fogadták be. Az idei pályázatokon 17 nyertest hirdettek, számukra összesen közel másfél milliárdnyi támogatást ítéltek meg májusig. Azóta azonban nem volt pályázati döntés - erősítették meg értesülésünket több forrásból -, jóllehet a hatályos rendelet szerint a befogadó nyilatkozat elfogadásától számított 90 napon belül kellene elbírálni a pályázatokat.

Így még 102 pályamunka vár elbírálásra, ezek összesített támogatási igénye 8,6 milliárd forint, de a nyerteseknek megítélhető összeg csupán egymilliárdra rúg.

A tárca emiatt - más forráshiányos pályázatokhoz hasonlóan - új értékelési rendszert dolgozott ki. A régi metódussal szemben - ennek alapján mindenki nyert, aki a feltételeknek megfelelt - ezentúl csak a legjobbak jutnak támogatáshoz. Az egymilliárd forintos keret terhére - az eddigi tapasztalatok alapján - várhatóan 10-15 pályázó juthatna támogatáshoz.

Ezt a megoldást több, döntően külföldi befektetőket tömörítő szakmai szervezet is ellenzi - tudtuk meg -, és ezt jelezték a szaktárcának is. Azt javasolják, ha a keret nem emelhető meg, akkor a kiírás szerint megfelelőnek bizonyult, de forráshiány miatt az idén már nem kielégíthető pályázatok elbírálását a tárca halassza a jövő év elejére, a 2003. évi keret terhére. Számításaik szerint az elbírálásra váró pályázatok által igényelt állami támogatással mintegy 50 milliárd forint beruházás valósulhatna meg, ami 30 ezer munkahely megtartásával és négyezer új munkahelynek a megteremtésével járna. Kérdés, hogy a forráshiány miatti elutasítás után kik pályáznának jövőre újra. Nem beszélve arról, hogy az első döntések is legfeljebb májusra születhetnének meg, így a beruházások indulása tovább késne.

Bár mindez nyomós érv, azt is figyelembe kell venni, hogy a 2003. évi költségvetési törvényjavaslat szerint a beruházások ösztönzésére előirányzott 15,6 milliárd forint lényegesen elmarad az ideitől. Ebből pedig nem csupán a jövőre is kiírandó versenyképes beruházásokat tervezik támogatni. Így félő, hogy ezekre az idei pályázatok elbírálásának elnapolása miatt aligha jutna. Információnk szerint a szaktárca - feltehetőleg a szakmai szervezetek jelzéseire - újra mérlegel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.