BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szükségszerű korrekciók

Amint a kormány elkészíti előterjesztését, a parlament illetékes bizottsága haladéktalanul összeül, és megvitatja az abban foglaltakat - ekként összegezhetőek a kisebbségi törvény szükségszerű módosításával kapcsolatos politikusi nyilatkozatok. Azt azonban még nem tudni, az igazságügyi tárca gondozásában formálódó koncepció mikor nyeri el tárgyalható formáját. A kabinet ez év tavaszára benyújtott jogalkotási programja nem tartalmaz ilyen pontot. Gál J. Zoltán kormányszóvivő ugyanakkor lapunkkal közölte: tisztában vannak azzal, hogy a módosításra sort kell keríteni, ezért a második félévi programba minden bizonnyal felveszik majd a témát.

Az Országos Cigány Önkormányzat tagjait megválasztó szombati elektori gyűlésen történtek vetették fel ismét a kisebbségi törvény módosításának elengedhetetlen voltát. Ebben az értelemben nyilatkozott Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsmant követve Szászfalvi László, a parlament emberi jogi, kisebbség- és vallásügyi testületének MDF-es elnöke is. A politikus lapunknak kifejtette: az előző ciklusban a bizottság mellett életre hívott ad hoc testület kész, egyhangúlag helyeselt tervezetet tett le a parlament asztalára, ám annak megvitatása elmaradt. Szászfalvi szerint az akkori alapelvekkel szemben ma sincsenek érdemi kifogások. A tervezet lényegi momentumaként kettéválasztották volna a jogszabályt, azaz a korrigált kisebbségi törvény mellett készült volna egy kisebbségi választási jogszabály is. A kisebbségi önkormányzati képviselőjelöltekre pedig csak regisztrált kisebbségiek szavazhattak volna, miközben az országos önkormányzatok kialakításakor módosították volna az elektori rendszert. Ezen belül a megyei szint beiktatása tette volna lehetővé, hogy demokratikusabb módon és kezelhetőbb körülmények között tartsák meg a választásokat.

A feltételes mód alkalmazása azért is indokolt, mert a koalíciós pártok ragaszkodnak ahhoz, hogy a kormány javaslatáról tárgyaljanak majd. Donáth László, a bizottság szocialista alelnöke hangsúlyozta: a testület egyhangúlag foglalt állást nemrégiben is, amikor az új, nagy terjedelmű törvénytervezet haladéktalan elkészítésére ösztökélte a kabinetet. A különböző pártállású politikusok bizonyos fokú egyetértését jelzi, hogy mind Szászfalvi, mind Donáth leszögezte: elengedhetetlen, hogy a módosításokat még a 2003. esztendőben megvitassa és elfogadja az Országgyűlés. (GA)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.