Megugrott a szlovák infláció
Nem lepte meg az elemzőket a most nyilvánosságra hozott januári szlovák inflációs adat. A fogyasztói árak ugyan 5,3 százalékkal haladták meg a tavaly decemberi, illetve 7,3 százalékkal a tizenkét hónappal ezelőtti szintet, ám a gyorsulást a központi áremelések okozták. A maginflációt havi szinten 0,9, évesen pedig 1,9 százalékon mérték. Decemberben az éves maginfláció 1,9, a fogyasztói árnövekedési ütem pedig 3,4 százalékos volt. Elemzők szerint 2005-ig 5 százalék felett marad az infláció. (Bloomberg)
Továbbra is bajok vannak Japánban
Tavaly az utolsó negyedévben a japán GDP 1,3 százalékkal maradt el az előző három hónapos periódusétól s 1,2 százalékkal a tizenkét hónappal azelőtti szinttől. Legalábbis erre a következtetésre jutott a megkérdezett húsz elemző. Mindez alátámasztja az elmúlt időszak trendjeit: a szűkülő belső kereslet miatt csökkent a termelés, eközben emelkedett a munkanélküliség, estek az árak. Még a húzóágazat, az export növekedési üteme is lassult. Decemberben a munkanélküliség 5,5 százalékos volt, a fogyasztói árak pedig továbbra is - immár 39 hónapja - mérséklődtek. Elemzők attól tartanak, hogy 2002 utolsó negyedének kedvezőtlen hatásai áthúzódnak az idei évre is. (Reuters)
Újabb rossz hír Németországból
A vártnál rosszabbul alakultak az ipari rendelések decemberben Németországban. Novemberhez képest a csökkenés 4,1 százalékos volt - a Reuters elemzői konszenzusa csak 1,2 százalékos mérséklődést valószínűsített. A külföldi megrendelések 8,7 százalékkal estek, a belföldiek pedig stagnáltak. Huszonnégy óra leforgása alatt így két rossz adattal is szembesülnie kellett a kormányzatnak: tegnapelőtt látott ugyanis napvilágot, hogy rekordméreteket öltött a munkanélküliek száma (4,623 millió). Mindezek ellenére elemzők úgy vélik, nem feltétlenül kell számítani egy lejtmenetre, miután a Reuters felmérése szerint januárban az exportmegrendelések jelentősek voltak. (VG)
Romlott a termelékenység az USA-ban
2001 második negyedéve óta először romlott a termelékenység az Egyesült Államokban. Az október-december közötti periódusban 0,2 százalékkal termelt kevesebbet egy óra alatt, mint egy évvel korábban. Tavaly a harmadik negyedévben még 5,5 százalékos javulást regisztráltak. A tavalyi esztendő egészében egyébként 4,7 százalékos volt a termelékenység növekedése, 1950 óta a legjelentősebb. Az egységre jutó munkaerőköltség a negyedik negyedben 4,8 százalékkal emelkedett; a harmadik három hónapos periódusban még 0,1 százalékkal mérséklődött. (Bloomberg)
Stagnáló amerikai munkanélküliség
Januárban - sorrendben a harmadik hónapban - 6 százalék körüli volt a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban, derül ki a Bloomberg felméréséből. Ez egyébként nyolcéves rekordnak számít. Az év első hónapjában - az elemzői konszenzus szerint - 68 ezerrel nőtt a munkahelyek száma; decemberben még 101 ezerrel csökkent. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.