Latin-Amerika két legnagyobb gazdaságának kilátásai továbbra is élesen eltérnek egymástól. Miközben Argentína "kegyelmet" kér a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), addig Brazília azt fontolgatja, hogy lehívja-e a márciusban esedékes, több mint négymilliárdos kölcsönrészletet.
Roberto Lavagna argentin gazdasági miniszter a napokban arra kérte az IMF-et, hogy kevésbé kemény fiskális követelésekkel lépjen fel az áprilisi elnökválasztások nyomán május végén felálló új adminisztrációval szemben, amelynek feladata az ország teljes segélyprogramjának kidolgozása lenne a nemzetközi pénzügyi szervezettel. A valutaalap január végén hagyta jóvá Eduardo Duhalde elnök átmeneti kormányának kérését az ország közel hétmilliárd dolláros adósságának átütemezésére.
A megállapodásnak azonban van egy bizalmas része is, amely a találgatások szerint a további központi áremeléseket is magában foglalja. Tavaly az infláció elleni harc részeként befagyasztották a közszolgáltatások árait, melyek közül január végén elnöki rendelettel hétszázalékos emelést engedélyeztek a földgáz- és kilencszázalékosat az áramszolgáltatóknak. Az utóbbit azonban a peso tavaly januári leértékelése mellett a bevételek visszaesése is érzékenyen sújtotta, s legalább harmincszázalékos emelést szeretnének elérni. Eredetileg hasonló növelést javasolt az IMF is, amelynek küldöttsége - a Világbankkal közösen - a héten a helyszínen tárgyal.
Brazíliában ugyanakkor Antonio Palocci pénzügyminiszter felvetette, hogy az ország esetleg nem hívja le a valutaalappal kötött kölcsönszerződés márciusban esedékes, 4,2 milliárd dolláros részletét, mivel az országnak nincs szüksége pótlólagos forrásokra. Ez segíthetne meggyőzni a befektetőket arról, hogy Brazília gazdasági kilátásai jelentősen javultak tavaly óta.
A nemzetközi szakértők mindenesetre óvatosak: James Wolfensohn, a Világbank elnöke a hét végén arra figyelmeztetett, hogy Luiz Inacio Lula da Silva elnöknek a nyugdíjreformra és a gazdagság újraosztására vonatkozó tervei kikezdhetik eddigi széles körű támogatottságát. A Világbank ugyanakkor kész további egymilliárd dollárt kölcsönözni az új kormánynak a szo-ciális program finanszírozására, az erre az évre már jóváhagyott másfél milliárd mellé. Wolfensohn szerint mind Brazília, mind pedig a tágabb térség, Latin-Amerika számára fontos, hogy Lula sikereket érjen el a társadalmi reformok terén, a gazdasági és pénzügyi egyensúly fenntartása mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.