Több mint nyolcmilliárd dollárnyi kártérítést kell fizetni a román államnak az 1948 és 1989 között elkobzott ingatlanokért cserébe. Jelenleg ugyanis közel 40 ezer olyan károsult van, akinek az egykori ingatlantulajdon visszaszolgáltatására vonatkozó igényét a helyi hatóságok elutasították. A jogszerű követelés rendezésére a román kormányzat az állami tulajdonú vállalatokból adna a károsultaknak tulajdonrészt. Az állami vagyonkezelő ügynökség, illetve az ipari minisztérium portfóliójába tartozó vállalatok részvényeinek 20 százalékát már el is különítették erre a célra - fogalmaz a Transindex hírportálnak adott nyilatkozatában Adrian Marasoiu közigazgatási államtitkár. Elmondása szerint a jogosultak szabadon választhatnak majd, hogy a megjelölt cégek közül melyikből kérnek részesedést. A listán a hírek szerint megtalálhatók lesznek a nagy energetikai vállalatok, a Petrom, az Electrica és a Distrigaz papírjai is.
A restitúció, azaz az eredeti ingatlan visszaszolgáltatása mellett tehát az ingatlankárpótlás további két úton fut tovább. Egyfelől van, aki az eredeti ingatlant igényelte vissza, de azt jelentős állagromlás vagy közintézmény beköltözése miatt nem kaphatta meg. A most meghirdetett részvényekkel való megváltás elsősorban nekik szól, a tranzakció becsült teljes értéke 3 milliárd dollárt tehet ki. Másfelől azonban kezelni igyekeznek az eleve nem ingatlankártérítést, hanem a kár egyéb vagyoni rendezését kérelmezők ügyét is. Az ő követelésük mostani számítások szerint 5,3 milliárd dollárt is kitehet. Esetükben szintén állami tulajdonból juttatnak majd kártérítést, e folyamat azonban az államtitkár nyilatkozata szerint csak 2005-ben veheti kezdetét. E lehetőségektől független az egyházi kárpótlás, amelynek kérdéseiről jelenleg még csak tárgyalások folynak. (MDE)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.